Ожеледиця!

У прогнозах погоди все частіше можна почути “завтра на дорогах очікується ожеледиця”. Вона утворюється у вигляді склоподібного льоду або інею, якщо температура поверхні землі, дорожнього покриття, елементів дорожніх споруд, окремих предметів нижча, ніж -3°C, а температура повітря різко збільшується з переходом від +3°C до -5°C за умов підвищеної (понад 90%) відносної вологості повітря (туман, мряка) або слабких дощових опадів.

Ожеледиця з'являється першочергово, як правило, на ділянках (мостах, покритті ділянок доріг та вулиць), що проходять поблизу річок, каналів, боліт, озер та інших водойм.

Ожеледиця завдає багато прикростей людям, зокрема, значно погіршується зчеплення коліс з поверхнею дороги, що різко збільшує кількість аварій та змушує їздити з меншою швидкістю.

Падіння під час ожеледиці може спричинити травмування людини. Причини нещасних випадків можуть бути різні, але найчастіше це необережність. Зимою люди часто травмуються: на льоду, припорошеному снігом, під час дитячих зимових ігор, при катанні з крижаної гірки на санчатах, лижах, ковзанах.

Уберегтися від травм під час ожеледиці можна, якщо дотримуватися простих правил поведінки, отже, варто наголосити на тому, як поводитися під час ожеледиці, щоб не потрапити до травмпункту.

Щоб зменшити ризик травм під час ожеледиці, потрібно дотримуватись таких порад:

  • перед виходом із будинку натріть наждачним папером підошву або наклейте на неї лейкопластир. Пам'ятайте, що кращими для ходіння у слизьку погоду є підошви з мікропористої чи іншої м'якої основи та без високих підборів;
  • ходіть по тротуарах, посипаних піском або сіллю, а якщо вони не посипані, то ходіть по непритоптаному снігу, який зазвичай залишається на внутрішньому краю тротуару;
  • коли ступаєте по льоду, то максимальне навантаження на стопу повинно бути не на п’яту, а на носок;
  • ходіть неквапливо, ноги злегка розслабте в колінах;
  • не тримайте руки в кишенях – це збільшує ймовірність не тільки падіння, але й отримання тяжких травм, особливо переломів;
  • ходіть по освітленій частині тротуару, не перебігайте проїжджу частину дороги;
  • при порушенні рівноваги швидко присядьте, це найбільш реальний шанс утриматися на ногах;
  • обходьте металеві кришки люків - як правило, вони вкриті льодом, а крім того, вони можуть бути погано закріплені, що додає травмувань;
  • не виходьте без потреби на вулицю, якщо ви хворі, немічні або неспритні. Зачекайте, поки не приберуть сніг і не розкидають пісок на обмерзлий тротуар;
  • у момент падіння сконцентруйтеся, відразу присядьте, щоб знизити висоту падіння, спробуйте згрупуватись, а, доторкнувшись до землі, перекотіться – тоді удар, спрямований на вас, втратить свою силу.

Людям похилого віку краще взагалі не виходити з будинку під час ожеледиці, адже, дві третини травм люди старші 60 років одержують при падінні. Прогулянки вагітних жінок в ожеледицю без супроводу також небезпечні для здоров`я.

Дуже небезпечні прогулянки в ожеледицю у нетверезому стані. У стані сп’яніння травми частіше за все важкі, всупереч переконанню, що п`яний падає завжди вдало. Напідпитку люди не такі чутливі до болю і при наявності травми не звертаються до лікаря своєчасно, що завдає згодом додаткових проблем та неприємностей.

Якщо ви впали і через деякий час відчули біль у голові, нудоту, біль у суглобах, якщо утворилися пухлини, терміново зверніться до травмпункту, інакше можуть виникнути ускладнення з негативними наслідками.

Будьте обережними, не наражайтеся на небезпеку!

 

Ярослав Андросюк,
завідувач пункту (НК)
м. Острог НМЦ ЦЗ та БЖД
Рівненської області

Ключові слова: 
Розділ сайту: