Пікнік - правила безпеки та поведінки

пікнік, природа, відпочинок на природі, прогноз погоди Рівне, погода в РовноТравневі свята традиційно відкривають сезон пікніків.

Виїжджаючи за місто, ми радіємо великій кількості сонячного світла, свіжого повітря, милуємося прекрасними пейзажами і з задоволенням блукаємо босоніж по траві. Міському жителю всього цього так не вистачає в його напруженому повсякденному житті серед асфальту, бетону і скла.

Не дивно, що в таких обставинах багато хто з нас, розслабившись, повністю втрачає пильність і забуває про елементарні заходи безпеки. Чим же може загрожувати безтурботна поведінка на лоні природи?

У першу чергу, це різного роду інфекції. Тепла погода, свіже повітря, травневе сонце корисні не тільки людині, але і бактеріям, які в цей час посилено розмножуються і заполоняють все навколо. Тому не забувайте давнішнє гасло: „Чистота - запорука здоров'я!”.

Виїжджаючи на пікнік, ні в якому разі не беріть з собою заморожене м'ясо. Без холодильника воно стає дуже привабливим для шкідливих мікроорганізмів. Тож необхідно добре присмачити шашлик або гриль такими спеціями, як червоний і чорний перець, шафран, чебрець, куркума, гірчиця.

Для безпечного відпочинку вкрай важливо правильно облаштувати вогнище: викопати ямку, обкласти її камінням, а поряд тримати ємність з достатньою кількістю води, а найкраще - вогнегасник. Перед тим, як повертатися додому, обов’язково загасіть багаття - залийте водою, або засипте землею чи піском.

Якщо ви залишаєте їжу, а самі відправляєтеся грати або гуляти, то обов'язково закрийте все їстівне в пластикові контейнери зі щільною кришкою або загорніть їх у харчову плівку. Будь-яка комаха може додати до вашої їжі принесену на лапках бруд та інфекцію. Перед їжею завжди ретельно мийте руки, використовуючи привезену з дому воду. Не користуйтесь одноразовим посудом декілька разів, їжте тільки чистими виделками й ложками. Не забруднюйте ліс. Використаний посуд та інше сміття після відпочинку закопайте в землю або заберіть з собою для того, щоб викинути на смітник.

Ще одна небезпека, що підстерігає всіх любителів полів і лісів - кліщі. У травні ці комахи особливо агресивні. Захиститися від непрошених гостей допоможе одяг з довгими рукавами і манжетами на резинці, брюки і закрите взуття. Особливо важливо одягнути на голову головний убір. Навіть у міських умовах кліщі часто падають на волосся перехожих з гілок дерев і кущів.

Якщо ви знайшли на собі кліща, що присмоктався, потрібно капнути на місце укусу рослинну олію - вона перекриє кліщу дихання, і він сам виповзе. Можна ще зробити петельку з ниточки і спокійно, повільно, розгойдуючими рухами спробувати його витягнути. Якщо це не вдалося чи хоботок залишився в рані, зверніться до хірургів. Потім обов’язково - до інфекціоністів, які вас оглянуть, розкажуть як спостерігати за станом свого здоров’я протягом 21 дня (максимальний інкубаційний період для кліщового енцефаліту та бореліозу – хвороб, що можуть розвинутися після укусу кліща). При необхідності лікарі призначать профілактичну антибактеріальну терапію. В ідеальному варіанті треба дослідити кліща на наявність цих інфекцій. А якщо не вдасться „зберегти” знятого кліща, то треба зробити спеціальний аналіз крові.

Не вдається деяким туристам вихідного дня уникнути і різного роду травм. На пікніках найчастіше це опіки, порізи шампурами, подряпини. Тут все залежить тільки від вашої уваги під час виїзду на природу і наявності необхідного інвентарю: довгих шампурів з дерев'яними ручками, виделок для зняття м'яса з рожна, лопатки і щипців для готування на грилі.

Вже в травні сонце стає настільки активним, що не тільки діти, а й дорослі можуть серйозно постраждати від сонячних опіків. На пікніку виникають ті ж небезпеки, що і на пляжі. Користуйтеся сонцезахисними кремами і в особливо активний час дня закривайте тіло одягом, а волосся - головним убором. Сонцезахисні окуляри до того ж можуть перекрити доступ диму і попелу до очей тих, хто готуватиме шашлик.

Щоб убезпечити себе від всіляких негараздів, що можуть виникнути на відпочинку, вкрай важливо мати з собою аптечку, в який є індивідуальні перев’язувальні антисептичні пакети, бинти, вата в пакетах, джгут медичний гумовий, розчин йоду спиртовий, нашатирний спирт (розчин аміаку водний), розчин борної кислоти, вазелін, валідол, засіб від шлункових розладів.

Будьте обережні і поставтеся до відпочинку на природі розсудливо. Тоді пікнік принесе радість і залишить добрі спогади.

Інна Сливінська,
методист обласного методичного кабінету
БЖД населення
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області

Розділ сайту: