Південноафриканська Республіка (ПАР)

Південноафриканська Республіка (ПАР) — держава на півдні Африки. Площа 1,219 млн км2. Населення 43,9 млн людей (2000), у т. ч. африканці (76 %; зулу, косата інші), метиси (9 %), вихідці з Європи (13 %), головним чином африканери (бури) і англійці. Міське населення 53 % (1998). Офі­ційні мови — африкаанс і англійська. Віруючі — в основному християни і прихильники місцевих традиційних вірувань. Столиця — Преторія, ре­зиденція парламенту — Кейптаун. Адміністративно-територіальний по­діл: 9 провінцій. Глава держави — президент. Законодавчий орган — дво­палатний парламент (Сенат і Національні збори).

ПАР займає південний край Південно-Африканського плоскогір'я, трохи піднятого по краях (Драконові гори на сході, окремі вершини по­над 3000 м) і обмеженого крутими схилами Великого Уступу. На півдні Капські гори. Клімат тропічний і субтропічний. Середня температура січня 18—27 °С, липня 7—10 °С. Опадів від 60 мм на узбережжі, 650 мм на плоскогір'ї, до 2000 мм на рік на східних схилах Драконових гір. Головні річки — Оранжева і Лімпопо. На сході — савана, південніше за 30° пд. ш. — субтропічні ліси і жорстколисті вічнозелені чагарники, на схилах гір — субтропічні і мусонні ліси; у внутрішніх районах савана, степи, чагарникові напівпустелі і пустеля Карру. Національні парки — Крюгер, Калахарі-Гемсбок та інші, численні заповідники і резервати.

ПАР — індустріально-аграрна країна з високим рівнем розвитку гос­подарства, найбільш розвинена в економічних відносинах держава Аф­рики. Частка в ВВП (1998, %): гірничодобувна промисловість 9, обробна промисловість 19, сільське господарство 3,8. ПАР займає одне з перших місць у світі по видобутку золота, платини, хромітів, марганцевої руди, сурми, алмазів. Добувають уран, залізняк, мідь, азбест тощо. Виробниц­тво електроенергії 192,01 млрд кВт*год (1998). Чорна металургія, маши­нобудування, хімічна, нафтопереробна, цементна, текстильна, харчова промисловість. У сільському господарстві товарну продукцію дають ве­ликі фермерські господарства. Основа сільського господарства — тва­ринництво; поголів'я (1997, млн): вівці і кози 31,1, велика рогата худоба 13,6. Основні сільськогосподарські культури: кукурудза, пшениця, цу­крова тростина. Вирощують також сорго, арахіс, тютюн, чай, цитрусові. Довжина (1996, тис. км) залізниць 21,6, автошляхів з твердим покриттям 63. Найважливіші морські порти: Дурбан, Кейптаун, Порт-Елізабет, Іст-Лондон. Експорт: мінеральна і сільськогосподарська сировина, сільськогосподарська продукція, алмази, гірниче обладнання. Основні зовнішньоторгівельні партнери: Великобританія, США, Німеччина, Японія. Грошова одиниця — південноафриканський ренд.

==========
 

Розділ сайту: