Природа України

Українське ПоліссяУкраїнська природа оспівана в багатьох літературних творах, і це не дивно. Зважаючи на особливості ландшафту України, природа України гармонійна, красива. Гірські масиви в Карпатах і Криму, що займають 5% площі країни – це не лише хвойні і змішані ліси, що представляють молоді і столітні насадження, незаймані куточки природи України, де і зараз, як багато віків тому, можна назбирати грибів, ягід (здебільшого брусниці і чорниці) і лікарських рослин, але і безліч дрібних річок, де беруть початок річки Дністер і Прут, невеличких за розмірами, але глибоких озер з кришталево чистою водою. Найбільш відоме і красиве з озер – Синевірське, що розташоване на висоті майже 1000 метрів над рівнем моря і має площу майже 5 гектарів. Воно вважається одним із 7 чудес природи України. А ще це гірські луги – полонини, вкриті різнокольоровими барвистими килимами квітучих влітку трав. Тут рай для тварин. Із ссавців – бурі ведмеді, лісові коти, рисі, олені, зайці, лисиці, вовки, куниці, видри, борсуки і білки. Із птахів – безліч співочих перелітних птахів, тетереви, рябчики і дятли, а ще чорні лелеки, орли і беркути. Тут навіть є рідкісні рептилії – саламандра плямиста, ящірка живородна і тритони. Для збереження гірських ландшафтів Карпат у природному стані були створені Карпатський і Горганський заповідники, в яких живуть 100 видів безхребетних тварин, 149 видів хребетних тварин, 47 видів ссавців, 103 види птахів, 12 видів риб, 9 видів земноводних.

Українська природа – одне з національних надбань країни. В Україні існує 21 природний заповідник: 4 біосферних заповідника і 17 природних заповідники. Це природні території, на яких під охороною знаходиться весь природний комплекс. Найбільш великі і відомі – Асканія Нова, Поліський, Чорноморський, Дунайський, Український степовий.

Асканія Нова – біосферний заповідник, який було створено ще в 1921 році. Він знаходиться в Херсонській області і займає площу більше 33 тисяч гектар. Це 11 тисяч гектарів абсолютно заповідної степової зони, на якій ніколи не відбувалося землеробства чи іншого виробництва, зоологічний і дендрологічний парки. Це єдиний у Європі куточок типчако-ковильного степу, де ростуть 478 видів трав. На відміну від інших заповідників, тут, окрім місцевих видів дикої фауни, проживають тварини із Європи, Азії, Африки, Австралії і Америки. Тут у майже вольних умовах проживають зебри, антилопи, буйволи, бізони, а також олені і дикі коні. Всього в заповіднику утримуються близько 800 різновидів диких копитних та гібридних форм. Асканія Нова – це єдина територія, на якій популяція коней Пржевальського, що в природі зникла в 60-х роках ХХ століття, вціліла як вид. Найбільша програма розведення цього виду коней проводиться саме тут. До речі, дикі коні Пржевальського сьогодні вільно живуть і в чорнобильській зоні відчуження, куди у 1998 вони були ввезені за експериментальною програмою реінтродукції і чудово прижились. Тут вони проживають дійсно у дикій природі, без догляду за ними людьми. Рыбалка Астрахань

Природа України – це також 22 національних парки, тобто території, де з метою охорони природи діяльність людини обмежена, але відвідування туристами вільне. Найбільш відомі – Азово-Сивашський, Шацький, Святі гори, Галицький, Гуцульський. Для прикладу, Шацький національний природний парк на Волині – це унікальне об’єднання більше ніж 30 озер між річками Прип’ять і Західних Буг. Найбільше – природне озеро Свитязь площею 27,5 км², яке живлять артезіанські джерела і яке входить до 7 чудес природи України. Інколи його навіть порівнюють із морем, бо під час шторму хвилі можуть сягати 1,5 метрів.