Промисловість будівельних матеріалів України

Галузева структура і принципи розміщення

Будівельний комплекс складається з виробництва будівельних матеріалів, капітального будівництва та обслуговуючих галузей.

Промисловість будівельних матеріалів:

- видобуток мінерально-будівельної сировини;

- виробництво в’яжучих матеріалів;

- виробництво покрівельних матеріалів;

- виробництво будівельних конструкцій;

- виробництво стінових матеріалів.

Капітальне будівництво — це побудовані та здані в експлуатацію будівельні споруди та житлові будинки.

До обслуговуючих галузей належать науково-проектні організації, галузі машинобудування, галузі хімічної промисловості та ЛПК.

Чинники, що впливають на розміщення підприємств будівельного комплексу: сировинний; споживчий; транспортний; екологічний.

Географія будівельного комплексу

Україна має широку сировинну базу (глина, щебені, вапняк, крейда, пісок тощо).

Цементна промисловість — галузь промисловості будівельних матеріалів, розвивається на власній сировинній базі. Мергель і вапняк видобувають у Донецькій, Харківській, Львівській, Чернігівській, Рівненській, Хмельницькій областях, АР Крим. Підприємства з виробництва цементу розміщені в Амвросіївці, Краматорську, Єнакієвому, Дніпродзержинську, Кривому Розі, Балаклії (Харківська область), Кам’янці-Подільському, Здолбунові, Миколаєві (Львівська область), Одесі, Бахчисараї та ін.

До промисловості будівельних конструкцій входять виробництво збірного залізобетону, будівельних металевих конструкцій і столярних виробів. Підприємства з виробництва залізобетону й залізобетонних конструкцій знаходяться у Харкові, Львові, Луганську, Сумах, Дніпропетровську, Донецьку, Одесі, Єнакієвому та інших великих містах.

Виробництво стінових матеріалів розвинене повсюдно.

Цеглу виготовляють на заводах Запоріжжя, Івано-Франківська, Чернівців, Кривого Рогу, Черкас, Чернігова.

Теплоізоляційні матеріали виробляють у Києві, Запоріжжі, Донецьку, Маріуполі; будівельну кераміку — у Харкові, Слов’янську.

Фарфоро-фаянсова промисловість розвинена в Полтаві, Сумах, Тернополі, Коростені, Дружківці.

Виробництво листового й технічного скла розвинене в Артемівську, Лисичанську, Костянтинівці, Києві, Запоріжжі, Львові, Бережанську, Херсоні.

Виробництво легких наповнювачів (керамзиту й термозиту) розвинені в Керчі, Одесі, Львівській, Житомирській, Харківській, Київській та інших областях.

У Криму й Закарпатті використовують мармур, а в Одеській області — черепашник; граніт як лицювальний матеріал добувають у Житомирській, Черкаській, Київській областях, АР Крим; піщаник — в Івано-Франківській, Львівській областях, туф — у Закарпатській області.

У наш час почалося пожвавлення розвитку будівельного комплексу у таких великих містах як Київ, Дніпропетровськ, Харків та ін.

Проблеми та перспективи розвитку комплексу

Проблеми комплексу:

- застаріле обладнання й технологія;

- використання іноземних робітників, технологій і матеріалів закордонного виробництва;

- забруднення навколишнього середовища;

- деградація ґрунтів.

Шляхи вирішення проблем:

- залучення додаткових інвестицій;

- модернізація виробництва, звукоизоляция;

- використання передових досягнень науково-дослідних інститутів України та інших країн; що дозволить випускати якіснішу вітчизняну продукцію;

- комплексна переробка сировини й відходів.

Розділ сайту: