Равенна - місто в Італії

Равенна, місто в Італії

ОСТАННЯ СТОЛИЦЯ ЗАХІДНОЇ РИМСЬКОЇ ІМПЕРІЇ

     Равенна - місто в Італії (провінція Емілія-Романья), яке розташоване за 10 кілометрів від узбережжя Адіатичного моря та за 60 кілометрів на південь від гирла річки По. Сьогодні тут проживає лише 152 тисячі жителів. 
Равенна заснована в ІІ столітті до нашої ери, і почала швидко розвиватися, проте відомою в історії вона стала саме як "Остання столиця Західної Римської імперії". Вся справа в тому, що епоха Великого Переселення Народів стада важким випробуванням для Римської імперії, і вона не змогла справитися із цим серйозним викликом. Західна частина постраждала значно більше, особливо через нашестя вестготів, вандалів, а пізніше і гунів, що призвело до її падіння, хоча в цей же час Римська імперія розділилася за політичними мотивами на Західну та Східну. Рим швидко втратив своє політичне і стратегічне значення. Це було пов'язано не лише із перенесенням столиці до Константинополя в 325 році, але й суто географічними моментами. Була величезна потреба переносити центр управління північніше. В 394 році таким містом на короткий час став Мілан (Медіоланум), однак через облогу вестготів на чолі із Алларіхом, імператор Західної Римської імперії Гонорій офіційно в 402 році переніс столицю в Равенну, яка мала значно ліпшу географію, і можливість захистити місто на випадок нападу. 
     Завдяки столичному статусу, Равенна перетворилася на головний політичний, економічний і культурний центр всієї Західної Європи. Однак негаразди в імперії відображалися і на розвитку міста. Численні перевороти та постійна зміна одного імператора іншим, а також постійні війни на Апеннінському півострові призвели до того, що Равенна хоч і повільно, та все ж занепадала. 2 вересня 476 року - останній день в історії Західної Римської імперії. Саме цього дня римський найманець Одоакр разом із своєю вірною армією варварів захопив Равенну, і змусив Ромула Августула зріктися престолу. Одоакр вислав у Константинополь імператорські символи та корону імператора Західної Римської імперії, що формально поставило крапку в історії Західної Римської імперії. Звісна річ, столичний статус Равенни на цьому не закінчився, адже Одоакр проголосив утворення Королівства Італія, себе королем (васалом Східної Римської імперії), а Равенну - столицею королівства. В 493 році Равенну завоював Теодоріх, і проголосив себе наступником римських імператорів, Ще пізніше місто було завойоване лангобардами, і стало на короткий період столицею королівства лангобардів. Але саме тоді місто остаточно розпрощалося зі своїм столичним статусом. За цей час Равенну часто спустошували. Вже в ХVI столітті вона була невеличким провінційним містечком. Сильного спустошення Равенна зазнала в 1512 році, коли місто завоювали і зруйнували французи. Доводилося Равенні боротися і зі своєю географією. Поля, що оточують місто з роками перетворювалися на важкодоступні болота, а саме місто повільно занурювалося під воду. У травні 1636 року море затопило також і центр міста. Завдяки іригаційним заходам, які здійснило папство, вдалося прокласти мережу каналів, що дозволило осушити знамениті Равенські болота. 
     Сучасна Равенна є цікавим туристичним центром Емілії-Романьї, адже тут знаходиться одразу 8 об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Місто не надто популярне серед туристів, однак воно буде до душі знавцям історії Римської імперії, адже стіни стародавніх храмів Равенни добре пам'ятають буремні події 1500-літньої давності, а знамениті фрески її храмів - німі свідки важкої історії того часу.