Замбія
Республіка Замбія – країна у Південній Африці, без виходу до моря, межує з Демократичною Республікою Конго, Танзанією, Малаві, Мозамбіком, Зімбабве, Ботсваною, Намібією та Анголою (на фото). До 1964 р. – колонія Великої Британії із назвою Північна Родезія.
Столиця: місто Лусака.
Офіційна мова: англійська, але насправді тут поширені понад 60 різних аборигенних мов.
Населення зосереджене переважно навколо Лусаки на півдні й Коппербелта на північному заході. Замбія – етнічно різноманітна, в країні живуть 73 різні племена. Під час перепису населення 2010 року 99,2 % були чорношкірими африканцями, а 0,8 % населення складалися з інших расових груп.
Грошова одиниця: замбійська квача (на фото сучасні та деякі старі монети і банкноти). На банкнотах зображений африканський орлан; на монетах номіналом 5 нгвеє – вид птахів із сімейства вдовикових, 10 нгвеє – антилопа канна, 50 нгвеє – африканський слон, 1 квача – африканська бородатка.
В обігу 4 монети, 6 банкнот.
Замбія – перша країна Африки, яка стала робити банкноти з пластику.
Більшу частину території Замбії займає хвилясте плоскогір’я із висотами 1000-1350 м. Найвища точка Замбії – гора Намітова (2164 м).
Клімат країни субекваторіальний із трьома сезонами: дощовим (листопад-квітень), сухим і прохолодним (травень-липень), сухим і спекотним (серпень-жовтень).
Більша частина території Замбії дренується р. Замбезі та її притоками.
На півночі країни знаходяться великі озера тектонічного походження — Танганьїка, Мверу, Мверу-Вантіпа.
На мосту біля водоспаду Вікторія організований наймасштабніший у світі атракціон з банджі-джампінгу – висота точки відриву перевищує 110 метрів.
Для рельєфу Замбії характерні великі плоскі улоговини – дамбос, найбільші з яких тектонічного походження і належать до Східно-Африканської зони розломів (западини Бангвеулу, ґрабен Луагві та ін.).
Головні природні визначні пам’ятки країни: водоспад Вікторія висотою 107 м на р. Замбезі на кордоні із Зімбабве, транскордонний заповідник Каванго-Замбезі, який розташований у п’яти країнах: Анголі, Ботсвані, Замбії, Зімбабве і Намібії.
На всій території Замбії, в тому числі і в столиці, Лусаці, повсюдно поширена надзвичайно небезпечна муха це-це.
У Замбії місцевими делікатесами вважаються миші і комахи.
Ліс скам’янілостей Чирунду – визначна палеонтологічна пам’ятка природи Замбії, приваблює туристів зі всього світу завдяки безлічі відбитків дерев, що росли на цій місцевості 150 мільйонів років тому.
Хоча Замбія – президентська республіка, ще на початку 2000-х років керівництво племенами на її території здійснювали понад 280 вождів.
Розділ сайту: