Рівнинні дощові ліси

У тропіках, де навіть у суворі зими ночами не буває заморозків, а погода протягом року волога, ростуть т. зв. дощові ліси. У басейні Амазо­нки, на узбережжі Гвінейської затоки і в Центральній Африці, на пів­денному сході Азії і півночі Австралії температура протягом усіх місяців практично не змінюється. У той же час на гірських схилах тут можна провести умовну межу між нижнім поясом, де завжди жарко, і висота­ми, на яких прохолодно: рівнинні дощові ліси змінюються гірськими. Рівнинні дощові ліси — найбагатша видами екосистема планети: тут на одному гектарі їх зустрічається більше, ніж у будь-якому іншому місці. Це широколисті, в основному вічнозелені види; для відносно відкритих ділянок характерні пальми. Кора дерев тонка і гладка, а від основи сто­вбурів часто променями розходиться сплющене т. зв. дошковидне корін­ня, що виконує опорну функцію. На багатьох низьких деревах квітки утворюються на стовбурах і товстих старих гілках (кауліфлорія), а не біля кінців молодих пагонів, як в лісах інших природних зон. Постійні тепло і висока вологість сприяють зростанню повзучих рослин — ліан. Деякі з них обвивають стовбури і залишаються у тінистому підпокривному ярусі. Інші, які потребують більше сонця, розкидають своє листя над високи­ми кронами, а з грунтом їх зв'язують товсті дерев'янисті стебла, які зави­сають на навколишніх гілках, нерідко обламуючи їх.

Планируете приобрести для дачи или дома березовые дрова? Тогда вам обязательно следует обратиться в нашу компанию. Здесь представлен широкий ассортимент колотых дров по самым низким ценам. О нас знают многие и многие нам отдают предпочтение. Убедитесь сами в качестве товара и обслуживании.

Клімат дощового лісу дозволяє розвиватися великій кількості епіфі­тів, тобто видів, що вкоріняються на інших рослинах, але не паразитують на них: воду і живильні речовини епіфіти отримують з атмосферних опа­дів і сміття, що скупчується на поверхні їхніх опор. Уздовж річок у зоні тропічних дощових лісів тягнуться великі болота: рясні дощі призводять до регулярних високих паводків, і в заплавах постійно зберігаються зато­плені ділянки. У болотяних лісах часто домінують пальми, а видова різ­номанітність тут менша, ніж на більш сухих місцях. По берегах естуаріїв і в інших захищених від штормів ділянках морського узбережжя мулка припливо-відпливна смуга (літораль) зайнята мангровими чагарниками. Для дерев цього фітоценозу характерне товсте коріння, на зразок тонких жердин, що відходять від стовбурів і нижніх гілок, а також дихальне коріння, що стирчить з мулу вертикальними стовпчиками. У рівнинних дощових лісах виростає багато порід, що дають цінну деревину, в тому числі сандалове і червоне дерево. Крім того, ці фітоценози — джерело натурального каучуку, американського горіха, хініну та інших важливих продуктів. Дощові тропічні ліси називають в Амазонії сельвою, або гілеєю. Термін «джунглі» — індійського походження і означає дуже густу, майже непрохідну гущавину.

Розділ сайту: