Нарешті прийшла очікувана весняна пора. Після довготривалого зимового періоду у людей просинається бажання відпочити на лоні природи, тим більше, що наближаються травневі свята і тривалі вихідні. Але з приходом весни починається пора гроз та блискавок.
Щороку у світі сотні людей гинуть від блискавок, до того ж переважна більшість - через власну недбалість.
Отже, що потрібно знати кожному під час грози, яка застала за містом на природі?
Пам’ятайте – коли чути грім, це означає, що також б'є блискавка. Без варіантів, навіть якщо ви її не бачите.
Тому необхідно:
по-перше, негайно втікати від води – озера, річки, навіть від болота. Вода проводить струм, тож блискавки її „люблять”;
по-друге, негайно вимкнути мобільний телефон, ноутбук й решту електроніки. Не просто вимкнути звук, а повністю відключити апарат;
по-третє, оглянутися довкола і впевнитися, що на відстані 30 метрів від вас немає жодних великих металевих речей, зокрема, мангалу, пляжної парасолі, велосипеду, мопеду та інших речей;
і найголовніше, за жодних обставин не ховатися під парасолю!
Зазвичай гроза концентрується достатньо довго. Отож, як тільки ви вперше почули грім, то подивіться на небо та спробуйте побачити блискавку. Якщо пауза поміж спалахом блискавки й громом буде менше 10 секунд – значить треба ВСЕ кидати й негайно рятуватися.
Де сховатися від блискавки?
1. Якщо маєте авто - негайно забирайтеся в нього, адже машина має спеціальний захист від блискавки. Єдине, що потрібно зробити – це прибрати антену.
2. Якщо ви в лісі – заберіться під великі кущі, скажімо, в малинник. Коли кущів немає - в гущину середніх за висотою дерев, найкраще – під середнього віку бук чи березу. Можна також під клен, липу чи ліщину, горіх. Найгірший вибір – дуб, сосна, ялина, тополя. Саме в ці дерева найчастіше влучає блискавка.
3. У жодному разі – НЕ ховайтеся під поодиноким деревом. Поодиноке означає не лише конкретно одне, а й 3-4 розкидані в радіусі 50 метрів від вас.
4. Огляньте, чи немає навколо побитих і погорілих дерев – блискавка це не бомба, вона дійсно „полюбляє” бити в одне й те саме місце, адже, відповідно до законів фізики, шукає найменший опір. Пам'ятайте, що людина частіше травмується не так від прямого влучання блискавки, як від падіння уражених нею предметів, зокрема дерев.
Якщо гроза захопила вас просто в полі?
1. Ховайтеся в будь-яку яму чи канаву, навіть найменшу низину.
2. Якщо немає низини, то спробуйте швидко „отаборитися” хоч якось. Найкраще ДО ПОЧАТКУ дощу поставити намет (халабуду, курінь), наприклад, з очерету. Важливо, аби земля під цим укриттям була сухою.
3. Якщо немає з чого створити укриття, але десь на відстані кілометра ви бачите якусь споруду – оцініть свої шанси на порятунок.
Загальний розрахунок такий: 1 секунда паузи поміж блискавкою і громом дорівнює 400 метрам відстані від вас до грозового фронту. Отже, якщо пауза 6 і більше секунд, то якими б страшними не були звуки грози – чимдуж біжіть до укриття, особливо якщо воно з протилежного від грозового фронту боку.
4. Якщо ви знаходитися в осередку грозового фронту в полі, то присядьте навпочіпки (п'ятки ЗВЕДЕНІ, голова на колінах, руки на голові) або пересувайтеся поміж ударами блискавки невеликими кроками до укриття. БІГТИ НЕ МОЖНА, якщо блискавка вже б'є прямо над вами, без паузи з громом. ЛЕЖАТИ на землі також НЕ МОЖНА!
В якому положенні перечекати грозу?
1. Групі людей потрібно розійтися, хоча б на 15 метрів один від одного.
2. Присядьте, зведіть разом ноги, а головне - п'ятки, голову покладіть на коліна, а руки на голову. Не полінуйтеся - встаньте із-за комп'ютера і потренуйтеся прямо зараз. Це важливо – тіло мусить запам'ятати позу, колись це може врятувати вам життя!
3. На грунт під собою постеліть хоч якусь ізоляцію, наприклад, звичайний поліетиленовий пакет, бажано складений у кілька шарів. Менш ефективний варіант – рюкзак. У крайньому разі – просто сухе гілля.
4. Зніміть із себе всі металічні предмети. Золото - це також метал (обручки, сережки, хрестики, ланцюжки).
Як поводитися, якщо з вами є діти під час грози?
1. Найгірший варіант, коли вас з дитиною застала гроза у полі.
Бігти не можна, накрити дитину собою також не можна – блискавка може вбити обох. Якщо дитина доросліша й слухняна, то можна спробувати вмовити її сісти так як і ви навпочіпки на відстані хоча б 15 метрів від вас. Звісно, дитина боятиметься, але так шанси є значно вищими, що вона залишиться неушкодженою, навіть якщо блискавка уразить вас, як вищого з двох об'єктів.
2. Якщо ж ви з малюком, то, звичайно, мусите його тримати на руках. Тоді можливий наступний перебіг подій. За 3-4 секунди до 100 % удару блискавкою, ваш організм рефлекторно відчує його наближення. Це досить страшно і важко описується словами, коли все навколо стає неначе наелектризованим, усі речі мовби тремтять, йде дивний звук вібрації, по шкірі „біжать мурашки” та легке поколювання, волосся наче встає дибки. Тоді, за секунду до удару, кидайте від себе малюка якнайдалі, скільки маєте сили. Малюки здатні добре згрупуватися, тож дитина не заб'ється при зіткненні з землею. Ви ж самі після того, як кинули дитину, спробуйте миттєво присісти та звести разом п'ятки. І пам'ятайте – у полі під час грози у вас не буде часу розмірковувати, як діяти. Тож спробуйте наперед неодноразово „продумати” майбутні дії.
Якщо вам пощастило сховатися від грози в сільському будинку, то варто зробити наступне:
1. Вимкнути запобіжники в електричному лічильнику.
2. Зачинити всі вікна.
3. Обрати собі місце десь подалі від печі й груби.
4. Вимкнути мобільний телефон.
5. Не торкатися жодних антенних чи телефонних кабелів.
Перша допомога при ураженні блискавкою:
1. Покласти потерпілого у горизонтальне положення.
2. Якщо людині пощастило і вона має просто шок (втрата мови, свідомості), то потрібно спробувати вивести її з шокового стану. Після цього обов’язково зателефонувати за номером 103 у швидку медичну допомогу. Адже після удару блискавкою можливі ускладнення з серцевою діяльністю.
3. Якщо удар блискавки у людину був прямим та сильним і вона втратила свідомість, то можна привести потерпілого до тями, скориставшись нашатирним спиртом. Якщо потерпілий не прийшов до тями, то необхідно якнайшвидше зробити потерпілому штучне дихання "рот-у-рот" і непрямий масаж серця. Здійснювати реанімацію потрібно без зупинок, оскільки є лише 10, максимум 15 хвилин, після чого шанси на порятунок будуть мізерні. Обов’язково зателефонувати за номером 103 у швидку медичну допомогу.
Головне, потрібно пам'ятати, що під час грози ховатися треба не від води, як це робить багато людей, радісно забігаючи під найближчий металевий навіс, а від блискавки. Адже блискавка вбиває!
Клещевніков А.М., начальник обласних курсів
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області