Увага! Кліщ.

Щорічно в теплий весняно-літній період в лісах і парках активізовуються кліщі. Укусів цих комах слід остерігатися під час відпочинку на природі, адже вони загрожують людині такими хворобами, як кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка тощо. Не став винятком і нинішній рік.

Лісовий кліщ - дрібна комаха, яка водиться в лісових та паркових зонах. Думка про те, що кліщ підстерігає вас в непролазній гущавині і „обрушується” з дерева - небезпечна помилка.

Насправді кліщі воліють за краще не чекати, а активно полювати в тих місцях, де „здобич” найбільш вірогідна. У цих комах відмінний нюх і вони розсідаються вздовж лісових доріжок і звіриних стежок, тобто там, де щороку спостерігається рух теплокровних істот.

Загальний час активності шкідливих комах з квітня по вересень. Та найбільш небезпечний період - травень-червень, в цей час лісовий кліщ найактивніший.

Лісові кліщі полюбляють вологі тінисті ліси з багатим підліском та великі зарості трави. Полювати вони воліють у похмуру погоду, при температурі близько 20 градусів, особливо активні перед дощем. У спекотну погоду, а також на відкритих місцях, які прогріваються сонцем, їх зазвичай не буває.

Кліщі не сидять на верхніх гілках дерев, а навпаки, розміщуються на рівні підліска, влаштовуючи засідку на травинках та гілках дрібних чагарників, що ростуть уздовж стежок. Як тільки повз проходить людина або тварина, лісовий кліщ тут же витягає лапки і визначає майбутню жертву. Потім йому потрібен час, щоб знайти зручне місце для присмоктування. На людині улюбленими місцями кліщів є голова, складки за вушними раковинами, район ключиць, пахви і пахові складки.

Як і більшість кровоссальних комах, лісовий кліщ, при укусі виділяє спеціальну речовину, на зразок анестезії, тому присмоктування може пройти непомітно. Та й сам укус не страшний, небезпечне інше - в слині комахи можуть містити віруси, що передаються людині.

Серед найнебезпечніших інфекцій - енцефаліт, а також хвороба Лайма, які протікають дуже важко, дають безліч важких ускладнень і навіть призводять до летального результату.

Однак якщо вас все ж вкусив лісовий кліщ, не варто впадати в паніку. По-перше, не всі кліщі заражені небезпечними вірусами, по-друге, для того щоб заразити людину (впустити вірус в кров) лісовому кліщу потрібно від доби до трьох. Так що у вас цілком достатньо часу для того, щоб уникнути зараження.

Що робити, щоб не допустити укусу кліща?

Для прогулянок на природі покривайте голову головним убором і одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – аби легше було помітити кліщів.

Кожні дві години прогулянки оглядайте себе і своїх супутників, аби виявити кліщів. Повторіть огляд вдома. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям.

Місце для привалів на природі звільніть від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

Повернувшись додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перемістившись із одягу.

Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби – аерозолі, які відлякують кліщів.

Що робити, якщо кліщ присмоктався?

Якщо кліщ вже вп'явся в шкіру, то діяти потрібно негайно, тому що чим раніше ви видалите паразита, тим краще.

Негайно зверніться до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, то видаліть його самостійно, найкраще за допомогою нитки. Зробіть петлю з товстої нитки, накиньте її на кліща. Потім поступово, без різких рухів, повертаючи паразита за годинниковою стрілкою, видаліть його.

Після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою.

Після видалення ретельно вимийте руки з милом, а кліща доставте в лаболаторію.

Протягом двох тижнів щоденно замірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – зверніться до лікаря!

Період від зараження до перших клінічних проявів хвороби (інкубаційний період) триває, в середньому, 7-14 днів.

Ранніми діагностичними ознаками хвороби є:

головний біль, що зростає за своєю інтенсивністю;

підвищення температури до 38-39°С;

нудота, блювання, безсоння, рідше — сонливість, запаморочення;

турбують болі в м'язах шиї, спини, кінцівок, млявість;

помітне почервоніння зіву, шкіри обличчя, судин очей;

у місці присмоктування кліща з'являється почервоніння.

Специфічна профілактика кліщового енцефаліту здійснюється за допомогою інактивованих вакцин. Термінову (через 24 години від моменту введення) профілактику здійснюють за допомогою одноразового введення імуноглобуліну.

Будьте обережні і тоді відпочинок на природі залишить тільки приємні спогади!

Інна Сливінська,
методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області

Ключові слова: