Травень і червень є найсприятливішими місяцями для активного розмноження кліщів. Проте остерігатися кусак потрібно впродовж усього літа. Ці комахи настільки дрібні, що їх не завжди помічають і не зважають на цю небезпеку.
Зазвичай кліщі живуть неподалік від людей. Особливо багато їх у лісах, розташованих уздовж річкових долин і на пасовищах. Розміри кліщів від 2 мм і більше. Ситі кліщі, що насмокталися крові, набувають форми кулі та значно збільшуються в розмірах. Забарвлення – від яскраво-жовтих до темно-коричневих тонів. Голодний кліщ виповзає на кущ чи на високу травинку, підстерігає жертву і потрапляє на неприкриті одягом частини тіла.
Місцями найбільшої концентрації кліщів є стара рілля, лісосмуги, копиці сіна, а також вологі біотопи – прибережна зона водоймищ. Зараження людини відбувається через укус кліща, а також під час його роздавлювання. Людина відразу не помічає укусу, поки місце не почне чухатися, а сам кровопивця не збільшиться у кілька разів.
Як уникнути укусу кліща? По-перше приділіть особливу увагу своїй екіпіровці. Штани доцільно заправляти в черевики або чоботи, сорочка має бути з довгими рукавами і коміром. Для лісових прогулянок найбільш придатним одягом є комбінезони. Голову варто покривати головним убором.
Самостійні огляди необхідно проводити під час прогулянки кожні дві години і ще раз вдома. Варто відразу змінити одяг і білизну, ретельно її оглянути, випрати і випрасувати. Не можна залишати одяг біля ліжка або спати у ньому. Навіть витрушування одягу не звільнить його від кліщів.
Якщо кліщ виявлений, бажано скоріше його вийняти.
Як правильно видалити кліща:
• намагайтеся не торкатися кліща руками. Якщо торкнулися – помийте руки;
• намочіть бинт олією, прикладіть до місця укусу, тримайте 15 хвилин. Кліщу бракуватиме повітря і він почне вилазити сам;
• зробіть петлю з товстої нитки, накиньте на комаху і затягніть. Поступово підкручуючи нитку, витягніть комаху;
• обробіть місце укусу розчином йоду.
Якщо кліщ присмоктався до тіла, зверніться до медиків. Будьте уважні і пам’ятайте, нехтування цими правилами може призвести до невтішних наслідків.
Алла Тищенко,
методист обласного методичного кабінету НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області.