Минуло вже понад сім десятиліть як відгриміли останні бої Другої Світової війни, але ще й досі земля зберігає в собі страшні залишки тієї пори – бомби, снаряди, міни, гранати, патрони. Все це має назву вибухонебезпечні предмети. Піротехнічні підрозділи ДСНС України щодня проводять роботи щодо обстеження території країни, виявлення, вилучення та знищення вибухонебезпечних предметів, як часів минулих війн, так і сучасних боєприпасів.
Головну небезпеку в таких «скарбах» несуть пристрої для ініціювання вибуху основної маси вибухівки боєприпасу. Від вологи та тривалого перебування в землі, при взаємодії металу та вибухівки утворюються хімічні сполуки — пікрати, які несуть у собі основну небезпеку (ззовні вони мають вигляд білих порошкоподібних наростів).
Пікрати вибухають навіть від невеликого тертя, маленької іскри, незначного удару. Тому, якщо ви випадково виявили вибухонебезпечний предмет, до нього не можна навіть торкатися – це дуже небезпечно!
При виявленні вибухонебезпечних предметів потрібно дотримуватися наступних правил:
• повідомити про знахідку службу порятунку за номером телефону „101” та поліцію за номером телефону „102”;
• не розбирати і не піднімати знайдені підозрілі предмети;
• відгородити місце, де знаходиться вибухонебезпечний предмет;
• нікого не допускати до цього місця, організувавши біля нього постійне чергування до прибуття представників вищеназваних служб;
Виявлені вибухонебезпечні предмети знищуються підриванням на місці або в спеціально відведених місцях піротехніками чи підготовленими для цього саперами.
Пам’ятайте, що знання та виконання цих правил є запорукою безпеки вашого життя, життя ваших дітей та оточуючих вас людей!
Сергій Соломчук,
завідувач Здолбунівських курсів 3 категорії НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області.