Васко да Гама і відкриття морського шляху до Індії

Васко да Гама (1460— 1524) — португальський мореплавець, який відкрив морський шлях із Західної Європи до Індії. Про дитинство і юність Васко да Гами відомо небагато. Народився він у Синіші, отримав освіту в Еворі, вивчав мистецтво навігації. Після відкриття Б. Діашом в 1488 р. мису Доброї Надії король Жуан II наказав побудувати судна і направити їх на пошуки морського шляху до Індії, однак через смерть короля (в 1495 р.) проект експедиції довелося відкласти. Новий король Мануел І в перші роки правління прагнув зміцнити свої позиції, щоб здійснити плани Жуана. У 1497 р. він наказав відправити експедицію під керівництвом Васко да Гами. Флотилія складалася з флагмана «Сан Габріел», корабля «Сан Рафаел» і двох суден менших розмірів. 8 липня 1497 р.

Васко да Гама вийшов з Лісабона, від островів Зеленого Мису взяв курс на захід, потім повернув на схід і дійшов до африканського узбережжя поблизу мису Доброї Надії. На східному узбережжі Африки португальці вступили в конфлікт з місцевими арабськими правителями, але в порту Малінді їх зустріли доброзичливо. Васкода Гама найняв досвідченого лоцмана, під керівництвом якого флотилія перетнула Індійський океан і 20 травня 1498 р. досягла Калікута (Кожікоде) на Малабарському березі Індії. У Лісабон експедиція повернулася в серпні 1499 р. Зі 170 учасників плавання живими залишилося 55. На батьківщину був доставлений цінний вантаж — перець та інші східні прянощі.

Так закінчилася найтриваліша подорож того часу, що увінчалася відкриттям морського шляху з Європи до Азії навколо Африки. Якщо завдяки плаванню Колумба були знайдені великі землі Нового Світу, то Васко да Гама відкрив для Європи зручний шлях до багатств і ресурсів Азії. Король Мануел подарував йому дворянський титул, а згодом — звання адмірала Індії. У лютому 1502 р. Васко да Гама був направлений до Індії з каральною експедицією. Дорогою він відкрив Амірантські о-ви в Індійському океані і заснував колонії в Мозамбіку й Софалі на східному узбережжі Африки. Поблизу берегів Індії португальці займалися морським розбоєм, грабуючи і знищуючи індійські й арабські торгові судна отримували скидки по купонам. Крім того, Гама обстріляв з гармат місто Калікут. Після цих піратських «подвигів» він у лютому 1503 р. повів флотилію в Португалію. За свою другу подорож Васко да Гама отримав від короля багато нагород і привілеїв. У 1519 р. йому були подаровані португальські міста Відігейра й Вілла-да-Фраде разом з титулом графа Відігейри. У квітні 1524р. новий корольЖуан III відправив Васко да Гаму до Індії віце-королем, доручивши йому керівництво першою європейською колонією в Азії. Васко да Гама прибув в індійське місто Гоа, звідти перебрався в Кочін і там 24 грудня 1524 р. помер.

Розділ сайту: