Вологість повітря є одним з найважливіших параметрів атмосфери, що визначає погоду, а також те, наскільки комфортно почуває себе людина в даний момент часу. Гарне самопочуття людини залежать не тільки від температури, але і від вологості, сонячного випромінювання, сили вітру і співвідношення цих параметрів. Для оцінки рівня комфортності в місцях з жарким кліматом застосовують індекс "температура-вологість" (ІТВ), що обчислюється по формулі 2/5 суми показань сухого і вологого термометра +15. ІТВ, рівний 98.2, був двічі зареєстрований у Доліні Смерті, штат Каліфорнія, США; 27 липня 1966 (49° С и 37% вологості) і 12 серпня 1970 р. (47.5° С и 37% вологість)
Саме вологе місце. За рівнем опадів, що випадають за рік, самим вологим місцем у світі є Тутунендо в Колумбії - 11770 мм у рік, це майже 12 метрів. На 5-ому поверсі хрущовської пятиповерхівки по коліно буде. Саме вологе місце Росії зареєстровано на острові Ушакова, архіпелаг Північна Земля, де відносна середньорічна вологість повітря складає 91%. Якщо врахувати, що холод як і жару при підвищеній вологості переноситься значно важче, це місце можна визнати самим вогким на Землі. Справа в тім, що наявність вологи в повітрі різко змінює його теплопровідність і теплоємність. Тому жара і холод в умовах великої вологості переносяться значно важче. Узимку при великій вологості людина більше мерзне, а обмороження можуть наступити вже при +4°С. У спеці, тропічному кліматі виділюваний людським організном піт через велику вологість повітря не може ефективно випаровуватися і знижувати темперетуру тіла. Це приведе до великих втрат води і порушення терморегуляції організму і перегрівову. Вологість повітря визначається кількістю в ньому водяної пари. Джерелом вологи в повітрі є вода, що випаровується з відкритих водних поверхонь, землі і рослин. В атмосфері волога може знаходитися в трьох станах: газоподібному - у виді пари, рідкому - у виді різної величини краплі і твердому - у виді снігу або граду
Є два способи кількісної оцінки вологості:
- Абсолютна вологість - маса водяної пари, що утримується в одиницях об'єму повітря.
-
Відносна вологість - відношення абсолютної вологості до її максимального значення при даній температурі. При 100% відносній вологості в повітрі може відбутися конденсація водяних пар з утворенням туману, випаданням води. Температура, при якій це трапляється, називається точкою роси. Оптимальна для людини вологість 40-60%.
Наочний приклад рідкого і твердого стану вологи в атмосфері - хмари, що складаються з дрібних крапельок води, кристаликів льоду або їхньої суміші.
Необхідна умова утворення хмар - насичення водяних пар до стану конденсації (перетворення пари у воду) або сублімації (перетворення пари в крижані кристали, минаю рідку фазу) і зниження температури повітря до критичної. Крім того, у повітрі повинні знаходитися так називані ядра конденсації (або сублімації). Звичайно такими ядрами є кристалики солі, що зриваються вітром із гребенів морських хвиль, або мікроскопічний пил, піднятий з поверхні землі, частки гару над виробничими об'єктами. Так як над сучасними містами пилу і гару завжди більш ніж досить, погода в містах завжди гірше чим у пригородах. Особливо це виявляється в приморських містах.