Земля і люди
Цей супутниковий знімок одного із найбільших поселень світу наглядно демонструє той серйозний натиск на географічну оболонку з боку людської популяції. Жоден інший біологічний вид не має такого сильного натиску на природне середовище, і у Всесвітній день Землі, який у всьому світі відзначають завтра, є лише приводом поговорити про цей колосальний вплив, і вкотре пожуритися через наслідки такого впливу.
Лагос є найбільш густонаселеним містом Нігерії, і другим за кількістю жителів населеним пунктом Африки. Саме так, "населеним пунктом", адже назвати його містом, чи "магаполісом" м'яко кажучи язик не повертається. І справа навіть не у його грандіозних розмірах, а в тому, що собою являє Лагос, адже місто є типовим прикладом наявності псевдоурбанізації, або так званої "хибної урбанізації", коли місто зростає не у висоту, а в ширину, однак мешканці так і не стали вести міський спосіб життя. Мільйони людей що мешкають у Лагосі ведуть звичайний сільський спосіб життя, проживають в одноповерхових нетрях, без доступу типових для міста благ цивілізації, таких як водогін, телефонний зв'язок чи електроенергія. Про "Всесвітню павутину" годі й казати... Однак погляньте на інше: таке місто "зжерло" сотні тисяч гектарів родючих земель, а головне, за п'ятдесят років під Лагос було вирубано не менше вологих екваторіальних лісів. Тепер водна ерозія і постійні зсуви є для міста звичною проблемою.
Саме місто розташоване на березі Бенінської затоки та на частково на архіпелазі, що прилягає до континенту. Його агломерація має населення приблизно 44 мільйони жителів (2023), будучи найбільш густонаселеним містом у Нігерії та другим на африканському континенті після Каїра. Агломерація Лагоса зростає у геометричній прогресії, і під це постійне зростання потрібно ще більше площі. Лише десять років тому агломерація нараховувала 30 мільйонів жителів. На вчорашні гілеї впевнено наступають завтрашні будинки із дерева та цегли, а так важливих для перенаселеної Нігерії родючих ґрунтів стає все менше і менше...
На зображенні показано район Агеге та його околиці, відносно новий район, заснований у середині минулого століття. На відміну від старих районів Лагосу, Агеге пов'язаний з материком, хоча його перетинають притоки, які впадають у лагуну Олог на схід від столичної області Лагос.