Житлово-комунальне господарство

Житлово-комунальне господарство (ЖКГ) – складна структура, яка являє собою сукупність підприємств і служб, що обслуговують населення міст і населених пунктів, – підпорядковує собі:

  • енергетичні підприємства (електричні, газові, теплофікаційні розподільчі мережі, ТЕЦ, опалювальні котельні тощо);
  • санітарно-технічні системи водозабезпечення і каналізації з очисними спорудами і мережами;
  • транспорт (громадський пасажирський транспорт, водний транспорт місцевого значення);
  • школи, лікарні, житловий фонд;
  • шляхи, мости, зелені насадження, зони відпочинку населення;
  • ремонтно-будівельні організації та організації, які забезпечують експлуатацію ЖКГ.

Кожне з цих підприємств має чітко визначений діапазон функцій і несе відповідальність за вирішення конкретних проблем в загальній системі життєзабезпечення населення. Немаловажне значення для нормального функціонування всієї системи ЖКГ мають погодні і кліматичні умови.

У повсякденній роботі комунального господарства  використовується поточна метеорологічна інформація і прогнози погоди, що дозволяє більш точно вибрати оптимальний режим роботи міських теплових станцій і газового господарства.

Однією з основних задач ЖКГ є забезпечення комфортних умов у житлових і виробничих приміщеннях. Споживання енергії пов’язане із змінами погоди, тому що потреба в опаленні чи охолодженні залежить від температури зовнішнього повітря. Тому прогнози погоди і правильне врахування поточних метеорологічних даних дозволяють комунальним службам регулювати відпуск теплової енергії.

Вибір режиму тепло- і газозабезпечення залежить від очікуваної температури повітря, оскільки споживання газу комунальними підприємствами різко збільшується при зниженні температури до -20 °С і нижче. Інформація про різкі зміни температури повітря дозволяє підприємствам регулювати подачу тепла, в результаті чого вони отримують значну економію палива, а споживачі – комфортну температуру приміщень. Очікувані метеорологічні параметри зовнішнього повітря визначають вибір режиму вентиляції метрополітену.

Знання характеру освітленості, термічного і вітрового режимів, що впливають на споживання енергії, дозволяє підприємствам перерозподілити її в економічних районах.

Врахування температури повітря та умов погоди дають можливість ремонтно-будівельним організаціям, підприємствам по озелененню міст вибрати час, сприятливий для проведення робіт і запобігти збитковим заходам. Залежно від погодних умов міняється тривалість сезону будівництва і ремонту доріг: найбільш сприятливим є теплий період року, коли температура повітря не опускається нижче 0 °С.

Сильні або тривалі снігопади і хуртовини, ожеледиця в осінньо-зимовий період ускладнюють рух транспорту, що приводить до значних втрат робочого часу, витрачання ресурсів, і, зрештою, до збитків в роботі автотранспортних підприємств.

У теплий період року вулиці міст миють з поливальних машин, спеціальні прибиральні агрегати проводять їх очищення від грязі і сміття. При переході температури повітря через 0 °С у бік від’ємних значень мають бути припинені поливальні роботи, оскільки виникає загроза замерзання води на проїжджих частинах вулиць і погіршуються умови руху транспорту, а при відлизі необхідно очищати (відкривати) приймальні люки каналізації, щоб тала вода не порушувала рух. Сильний дощ на території міст може привести до переповнювання дренажних систем і затоплення вулиць і будов на певний період.

Туман, погіршення видимості на дорогах із-за інтенсивного снігу і дощу, ожеледиця на дорогах обумовлюють особливо небезпечні умови для міського транспорту і призводять до зниження швидкості, буксування, порушення руху транспорту, збільшення нещасних випадків на дорогах. Ожеледиця на тротуарах створює загрозу здоров'ю і життю людей.

До явищ, що утрудняють роботу служб ЖКХ, відноситься також підвищення температури повітря до 30 °С і більш, коли асфальтові покриття сильно нагріваються і розм’якшуються.

Завчасне попередження про загрозу виникнення небезпечного явища погоди із вказівкою його інтенсивності та тривалості дозволяє комунальним службам своєчасно вжити попереджувальних заходів: ввести в дію необхідну кількість техніки, в тому числі і снігоочисної, перерозподілити людей і техніку і тим самим забезпечити безперебійний рух транспорту, обробити дороги і тротуари хімікатами або піском, зменшивши число аварій. Кліматичні дані необхідні підприємствам для обґрунтування оснащення підприємств снігоочисною та іншою подібною технікою, для розробки виробничих планів.

Важливе значення для ЖКГ мають гідрологічні дані і прогнози, які можуть своєчасно попередити про необхідність прийняття захисних засобів.

Таким чином, режимна метеорологічна інформація, прогнози погоди, попередження про НЯ і СГЯ, консультації про погодні умови, які отримує комунальне господарство, дозволяють здійснювати оптимальне перспективне планування розвитку об’єктів ЖКГ, бережливо використовувати матеріальні засоби і запобігати збиткам, спричиненим несприятливими погодними умовами.

Для оптимального режиму роботи служб ЖКГ необхідна ,наступна спеціалізована гідрометеорологічна інформація:

- прогнози погоди на добу, наступні дві доби, тиждень, місяць;

- фактичні дані про метеорологічні величини і явища (середньодобова температура повітря, мінімальна і максимальна температура повітря, напрямок і швидкість вітру, несприятливі явища погоди);

- штормові  попередження  про  НЯ  та  СГЯ  (снігопади, хуртовини, ожеледь, ожеледиця, сильні дощі, зливи, тумани, сильні вітри і шквали,   смерчі,   пилові бурі,  зниження  температури  повітря до    -30 °С і нижче, підвищення температури повітря до +30 °С і вище, перехід температури через 0 °С, різкі зміни температури повітря);

-  спеціалізовані прогнози середньодобової температури повітря;

- оперативна  гідрологічна  інформація,  гідрологічні  прогнози  і попередження про небезпечні гідрологічні явища, розрахунок рівнів і розходу заданої вірогідності перевищення, морфометрія русел водотоків.