На зимовій риболовлі треба бути досить обережним.
Не так уже рідко зустрічаються випадки обмороження, і навіть дуже серйозні. Потрібно пам'ятати, що при обмороженні перші відчуття потерпілого бувають дуже оманними: здається, що нічого страшного не відбулося. Але цим ілюзорним відчуттям піддаватися не можна, треба вчасно почати всі необхідні в таких випадках заходу. При тривалім або сильнім переохолодженні може виникнути озноб - своєрідна форма обмороження. На особі, руках утворюються припухлості, тріщини, а іноді виразки. У місцях поразки відчуваються сверблячка й болі. На початку обмороження відчувається поколювання й печіння шкіри; потім наступає втрата чутливості. Шкіра стає білою або синюшного кольору. В особливо важких випадках з'являються різноманітної форми й величини пухирі, виразки, омертвляння тканин, суха або волога гангрена. Обморожені місця слід змазати риб'ячим жиром або гусячим салом, а якщо є, звіробійним маслом. Заздалегідь змазувати різними мазями, жиром не можна. Вони не попереджають, а навпаки, сприяють обмороженню шкіри, оскільки погіршують її терморегуляцію. Головне, що рятує в подібних випадках - це теплий, легкий, зручний і водонепроникний одяг. Під час навіть не дуже довгих, але швидких перехід до місця риболовлі людей розігрівається, потіє. Деякі відразу знімають верхній одяг або головні убори. Цього робити не слід - легко простудитися
Для того щоб не простудитися при перехід до місця риболовлі, особливо теплий одяг (кожушок або що-небудь другое) надягати не слід. Усе це треба нести або везти із собою на санках. По-перше, так іти легше, а по-друге, одяг залишиться сухий і її можна буде надягти, приступаючи до лову. У вітряну погоду аматорів підлідного лову добре захищає від пронизуючого вітру щільний і легкий плащ-намет. Її може замінити поліетиленова плівка, зшита напівмішком. Чотири метри плівки шириною приблизно півтора метра складають удвічі так, щоб при зшиванні міг вийти мішок. Верхню частину треба обрізати у вигляді купола (півколом) і зшити або склеїти липкою стрічкою, однак не до самого низу, інакше незручно буде в такому "мішку" ловити рибу. Поруч із лунками закріплюють льодобур. Плівку встановлюють так, що льодобур і рибалка виявляються під нею - як у наметі. Для того щоб плівка не рвалася, по низу й по краях її обшивають тасьмою або обклеюють липкою стрічкою.
Існує думка, що на холоді зігріває паління. Саме навпаки - саме паління сприяє обмороженню, тому що викурена натще сигарета викликає спазми й застій крові в посудинах, тобто виключає в організмі внутрішній обігрівачІнші вживають алкоголь. Цього також не слід робити. І тут порядок повинен бути у всех один: не брати із собою на риболовлю ні взимку, ні влітку ніяких спиртних напоїв. Крім нещасть, вони нічого не приносять.
Алкоголь - великий ворог здоров'я людину і його життя. Аматори випивати частіше всіх тонуть і більше всіх зазнають різним простудним і іншим захворюванням. Найкраще зігрівають кава або чай.
Особливо треба бути обережним узимку. Не слід випробовувати долю й виходити на риболовлю, коли лід ще тонкий. Якщо він уже витримує людину, то не рекомендується накопичуватися групами. Не можна близько підходити уводити, увести до ладу ополонці: може обломитися край льоду. На льоді в теплий час або навіть у морозне на плині можуть бути вимоїни, відкриті або закриті, з дуже тонким крижаним нальотом, іноді засипаним снігом. Дуже небезпечний осінній і весняний лід. Восени люди найчастіше провалюються на значнім видаленні від берега, тому що осінній лід завжди міцніше в берега. Навесні чому далі від берега, тем лід міцніше.Взагалі та сама товщина льоду може мати різну міцність при різних температурах. При низькій температурі лід міцніше. Отже, уночі й ранком лід завжди міцніше, удень і ввечері - слабкіше. Старий лід міцніше молодого при однаковій товщині. Прозорий лід міцніше, чим мутн, що утворювався у вітряну погоду або під час снігопаду, і при товщині 4-5 див легко витримує людину. Самий небезпечний лід ноздреватый, що утворювався зі смерзшегося снігу. Треба пам'ятати, що лід у будь-який час зими може бути небезпечним, якщо у водойму надходять теплі або гарячі промислові стоки або є джерела, а в ріці - сильний плин і вири. Під напором весняних вод лід швидко втрачає міцність і валиться без попереджуючого потріскування. Він просто прогинається й ламається. Навесні чистий лід завжди міцніше. Часто вимоїни покриті коркообразными нальотами зі снігу. До таких місць підходити небезпечно. Особливо треба бути пильним після відлиг. Якщо міцність льоду викликає сумнів, її треба перевірити. Перевіряти потрібно не ударом каблука, а пешней, ціпком або іншим довгим предметом. Саме тому досвідчені рибалки в перволедье й останній лід беруть із собою не льодобур, а пешню. Кожний рибалка повинен знати правила поведінки на льоді й правила самопорятунку й надання допомоги іншим. Якщо провалився під лід сам, потрібно не втрачати спокою, не паниковать, не робити необдуманих рухів, треба позбутися рибальського ящика, черпака й інших предметів. Руки розкинути в сторони й спробувати вхопитися за лід, щоб не зануритися з головою. Якщо поруч перебуває пешня або в розгорнутому робочому стані льодобур, то слід спробувати дотягтися до них. Вони можуть послужити опорою на ламкому льоді. На початку, коли одяг ще не намокнув і містить повітря, людина має плавучість. Тому важливо спробувати відразу ж вибратися на лід. Для цього, розмірено працюючи ногами, займають горизонтальне положення й, підтягуючись, лягають животом або спиною на лід. У такій ситуації допоможуть наявні при собі ніж або інші гострі предмети, які треба, не кваплячись, але й не гаючись, дістати. Чіпляючись за лід ножем, багром або іншим предметом, можна підтягуватися й просуватися по льодуЯкщо ж вибратися не вдається, треба постаратися менше витрачати сил, тобто попросту не шубовстатися. Люди, що побачили вас, прийдуть на допомогу.
Треба знати, що в крижаній воді, фізично підготовлений людина може вільно протриматися один-дві години, вода біля тіла зігрівається, оскільки водообміну майже не відбувається й тепло навіть через мокрий одяг не так швидко йдеДля того щоб надати допомогу потерпілому, потрібно з берега принести дошку, тичину, мотузку або довгу гілку дерева, дріт, арматури, трубу, словом, брати потрібно все, що попадеться під руки. Якщо до потерпілого підійти не можна, то ці предмети треба йому кинути. Найкраще в таких випадках виручить мотузка, на кінці якої роблять петлю - легше буде вхопитися. Але такої мотузки в потрібний момент може не виявитися в рятувальників. Тому кожному рибалці при виході на підлідну риболовлю у своєму екіпіруванні потрібно мати довгий, метрів п'ятнадцяти, капроновий шнур. Одним кінцями перед виходом на лід треба обв'язати себе в поясі, скласти шнур кільцями й закріпити де-небудь збоку. Другий кінці повинен бути обладнаний металевим кільцем, за яке можна було б зачепитися рукою або яким-небудь іншим предметом. Якщо сам потрапив у лихо, то потрібно постаратися далеко від себе викинути на лід кінець шнура з кільцем або вантажем, що назустріч поспішають на допомогу людям.