Зустрічаємо весну

весна

Весна - це той період року, який люди чекають з нетерпінням. У цей час більше сонця, світла і тепла, і, звичайно, у зв'язку з цим підвищується настрій. Однак навесні багато хто відчуває сонливість, постійну втому, бажання поспати, сухість шкіри - ці симптоми свідчать про розвиток гіповітамінозу.

Найчастіше цю напасть називають авітамінозом, однак це невірно. Авітаміноз - повна відсутність вітамінів в організмі, а гіповітаміноз - знижений вміст вітамінів у крові.

Щоб боротися з гіповітамінозом, необхідно збільшити споживання зелені, овочів і фруктів, а також приймати полівітамінні препарати. При дефіциті вітамінів розвивається кисневе голодування тканинне, а також придушення клітинних реакцій.

Тому обов'язково треба вживати продукти з підвищеним вмістом вітаміну С - ківі, червоний перець, лимон, шипшина, капуста. Навесні слід поповнити запаси фолієвої кислоти, яка міститься у печінці, яйцях, шпинаті, бобових. В цю пору року спостерігається також дефіцит вітамінів групи В, вони входять до складу круп, хліба, продуктів тваринного походження. Його дефіцит призводить до збільшення ваги. Для загальної профілактики гіповітамінозу треба збільшити в раціоні кількість вітамінів А і Е. Містяться вони в злаках, моркві, насінні соняшнику. Включіть у свій раціон чорнослив, він нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту і кров'яний тиск. Відмовтеся від кави й алкоголю.

Якщо Ви відчуваєте сонливість, Вам допоможе контрастний душ, тільки звикати до нього треба поступово, починати з теплої води, доводячи її температуру до кімнатної. Така процедура допоможе позбавитися від безсоння і стресів.

Навесні корисно записатися на оздоровчі масажі. Вони допоможуть повернути м'язами бадьорість.

Обов'язково треба гуляти по лісі, парку. Чисте повітря просто необхідне, щоб поліпшити роботу легенів, підняти загальний тонус організму. Кисню в атмосфері стає все менше, адже заводи та фабрики, автомобілі та потяги випускають в атмосферу тонни газів і диму. Тому люди відчувають кисневе голодування.

Ознакою дефіциту кисню є втома, млявість, розлад сну, проблеми з увагою, зниження працездатності. Коли ускладнюється надходження кисню, в органах і тканинах розвивається гіпоксія, яка веде до деструктивних змін. Особливо небезпечне кисневе голодування для мозку і серця. Нестача кисню може виникати при палінні, поганому харчуванні, частому перебуванні в непровітрюваному і задушливому приміщенні.

Для профілактики гіповітамінозу слід більше рухатися. Тому навесні особливо корисні фізичні навантаження. Необхідно хоча б по півгодини тричі на тиждень відвести для занять спортом. Можна вибрати будь-який вид фізичної активності - волейбол, футбол, плавання, аеробіку, біг або ходьбу.

Подолати весняну втому також допоможе правильне дихання. Треба дихати глибоко і вільно. Можна виконувати такі вправи перед сном - зробити вісім глибоких вдихів, потім затримати дихання і залишатися в такому положенні скільки можливо.

Навесні волосся часто стає ламким, випадає. Для того, щоб зберегти блискуче міцне волосся, слід пам'ятати, що температурні коливання погіршують кровопостачання м'язів. Тому не варто в перший теплий день знімати головні убори, але якщо вже встановилася плюсова температура, не слід і паритися в шапці, так як волоссю потрібне повітря і світло.

Шкіра навесні теж потребує захисту, адже в цю пору року сальні залози виробляють менше жиру, тому захисний шар її надто тонкий. Не забувайте зволожувати шкіру, використовуйте такі креми, у складі яких є вітаміни групи В, а також А, С, Е. А крім того, активні компоненти таких рослин, як календула, ромашка, шавлія, звіробій, калина, алое, обліпиха та ін. Змащувати кремами треба не тільки обличчя, а й тіло. Також не зловживайте милом і гарячою водою. Для шкіри дуже корисний весняний березовий сік.

Щоб попередити весняні лущення, плями і свербіння, необхідно робити маски, хоча б три рази на тиждень. Варто робити відвар з ромашки та деревію і вмиватися ним замість звичайної води – шкіра за тиждень стане гладенькою, без запалень, подразнень і матиме здоровий свіжий вигляд.

Навесні в повітрі літають дрібні частинки - пилок рослин та спори грибів, тому саме в цей час року нас підстерігає алергія. Як з нею боротися? Перш за все, звернутися до фахівця для виявлення алергену, намагатися в ясну погоду обмежити прогулянки на свіжому повітрі, не відкривати кватирку. Нікотин також може посилити алергічну реакцію, тому кидайте курити. Слід в цей період виключити з раціону алкоголь, шоколад, цитрусові, мед.

Весна - чудова пора року. І хоча в цей час нас підстерігають різні неприємності зі здоров'ям і зовнішністю, ми в силах з ними впоратися, стерти останні сліди втоми, остаточно прокинутися і зробити крок назустріч весні.

 

Віктор Зейда, викладач обласних курсів НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області

Ключові слова: 
Розділ сайту: