15 цікавих фактів про Чорне море

Чорне море15 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО ЧОРНЕ МОРЕ 

31 жовтня міжнародна спільнота відзначає день Чорного моря. Саме цього дня, рівно 24 роки тому відбулася конференція чорноморських держав (Грузії, Болгарії, України, Румунії, Туреччини і Росії), за підсумками якої було підписано договір про "Стратегічний план дій із відновлення та захисту Чорного моря". У цьому договорі зокрема передбачалося встановити 31 жовтня днем Чорного моря.

Для України - Чорне море не просто своє, рідне... Воно оспіване в народних піснях, має неймовірно важливе економічне значення, завдяки йому наша Україна є морською державою і має вихід до Світового океану. Пригадайте, що колись його викопали наші предки (за версією російської пропаганди) . Одним словом Чорне море - наша рідна і дуже важлива водойма! Пропонуємо ознайомитися із переліком цікавих фактів про рідне для наших берегів море, яке омиває південну частину України.

1. Чорне море вперше згадується в давньогрецьких документах V століття до нашої ери. Ясон та аргонавти саме по Чорному морю йшли до Колхіди за "золотим руном";

Чорне море2. Давньогрецька назва моря — Понт Аксинський, що означає «Негостинне море». Море було назване так через труднощі з навігацією. Пізніше, після вдалого освоєння берегів грецькими колоністами, море стало називатися Понтом Евксинським («Гостинне море»).

3. Однією із стародавніх назв Чорного моря є Скіфське море, так як воно омивало на півночі береги Скіфії (сучасну територію України). В ІХ-ХІІ століттях греки називали це море "Руським", так як русичі часто освоювали це море, і плавами по ньому. Часто набіги на Візантію русичі здійснювали цим морем. Що ж стосується назви "Чорне море", то до цих пір не існує точної інформації щодо походження сучасної назви Чорного моря. Є версія, що море назвали Чорним через жахливі шторми, під час яких вода в морі темніє (але це буває дуже рідко).

4. Чорне море - це внутрішнє море Атлантичного океану, по якому проходить межа між Європою та Азією. Умовно Чорне море лежить між Кавказом та Балканами, між півостровом Мала Азія та Сзідно-Європейською рівниною. Загальна площа - 422 тис. км².

5. Загальний об'єм води у Чорному морі становить понад пів мільйона км³, що більше ніж об'єм Азовського моря майже в 2000 разів! Це все через глибину моря, так як вона у найглибшій відмітці становить 2,3 кілометри.

6. Чорне море сполучається лише двома так само внутрішніми морями Атлантичного океану - це з Азовським морем (через Керчинську протоку) та Мармуровим морем (через протоку Босфор). Доречі обидва цих моря є найменшими на планеті - перше за об'ємом води, а друге - за площею.

Чорне море7. До басейну Чорного моря належить понад 90% об'єму річкового стоку України. Практично усі річки Румунії та Молдови належать до Чорноморського басейну. Найбільшими річками що впадають до Чорного моря є Дунай (друга за довжиною річка Європи), Дніпро (третя за довжиною річка Європи), Дністер, Ріоні (Грузія), Чорух (Туреччина), Кизилирмак (Туреччина), Сакар'я (Туреччина), Південний Буг (Україна), Камчія (Болгарія).

8. Дуже цікавим і водночас феноменальним ж той факт, що близько 90% всієї біомаси в Чорному морі становлять медузи. У Чорному морі практично відсутні глибинні жителі через те, що вода на глибині нижче 150 метрів надзвичайно насичена сірководнем. В цьому і полягає досить неоднозначна унікальність моря. Сам сірководень у Чорному морі з’явився внаслідок загибелі всього живого в ньому через злиття із Середземним морем. У Чорному морі мешкає всього 2 500 видів тварин, для порівняння в Середземному — приблизно 9000 видів.

9. Приблизно 9000 років тому Чорне море було гігантським прісноводним озером, схожим на Каспійське море. На думку вчених, потужний землетрус розколов частину суходолу, в ході якої утворилася протока Босфор у Туреччині. Вона з’єднала озеро із Середземним морем, й ось тоді, сюди ринули потоки морської солоної води. За схожим принципом сформувалося і Балтійське море.

10. У схемі течій Чорного моря виділяються два величезних замкнутих кругообіги з довжиною хвилі 350–400 км. На честь океанолога Миколи Кніповіча, який першим описав цю схему, її назвали «Окуляри Кніповича».

11. Серпневими ночами поверхня Чорного моря іноді світиться. Це "світіння" створюють специфічні одноклітинні тварини - ночесвітки (Noctiluca scintillans).

12. Єдина акула, яка живе в Чорному морі — це Катран, вона ж морська собака (Squalus acanthias). Вона боїться людини й тому рідко з’являється біля берегів. Єдину небезпеку для людей представляють спинні плавники акули, оснащені великими отруйними шипами.

13. Морський дракончик (Trachinus) - найнебезпечніша риба для людини в Чорному морі. Колючки спинного плавника морського дракончика, і кришок на зябрах містять сильну отруту. Ще деяку небезпеку становить скат-хвостокол, що має отруйний шип на хвості. Його ще називають рибою-котом.

14. Рівень Чорного моря непостійний. За 100 років його берегова лінія зміщується в середньому на 20-25 сантиметрів. На півдні України (головним чином узбережжя Херсонщини та Миколаївщини) процес наступання моря відбувається значно швидше. Саме тому ряд античних міст, які існували на березі моря понад 2000 років тому, нині поглинуті водами Чорного моря.

15. Найдавнішим містом на березі Чорного моря є Несебр (Болгарія), який заснований 4100 років тому, і є найвідомішою пам'яткою ЮНЕСКО на території сучасної Болгарії. Найбільшим містом за кількістю жителів яке лежить на березі Чорного моря є Одеса (Україна), в якій проживає понад 1 мільйон жителів.

P.S. Версію про "викопане" стародавніми українцями море просимо сприймати не інакше як жарт 

Джерело: Kostyantyn Khimichenko