Атлантичний океан

Кінські широти

Кінські широтиЩО ТАКЕ "КІНСЬКІ ШИРОТИ"?
      Зовсім нещодавно ми публікували допис про протоку Дрейка і течію Західних Вітрів, які для моряків XVII-XIX століть були чи не найстрашнішим місцем в океані. Вони вірили в те, що за "пятидесятими немає Бога" натякаючи на те, що там живе диявол. І справді, хіба може бути для кораблів і екіпажу щось страшніше ніж потрапити в шторми? Виявляється в океані є місця, які на моряків наганяли страх, не менший, ніж бурхливі штормові води "пятидесятих", і цими місцями є ті, де панують штилі. "Гірше від шторму може бути лише штиль" говорили англійські моряки ХVIII століття. Воно й не дивно, адже для вітрильних кораблів штиль таки гірше ніж шторм, бо подорож морем могла загальмуватися. В Світовому океані є місця, де штиль панує постійно, і кораблі ці місця оминали так само, як і ті місця, де постійні шторми. Такі місця навіть отримали свою назву - "Кінські широти", і як виявилося, таки коні мають до них безпосереднє відношення.
      Кінські широти - це широти Атлантичного океану між 30-ю і 35-ю північними паралелями, де знаходиться область підвищеного тиску з частими штилями і досить нестійкими вітрами. Смуга штилів на 30 градусах північної та південної широт, прозвана так тому, що торговці, які доставляли коней до Вест-Індії, змушені були викидати частину свого вантажу за борт через нестачу води та корму для коней, яких вони перевозили на інший бік Атлантики. Після підкорення Америки, з Іспанії (а пізніше із Англії та Франції) в Новий Світ рушили тисячі кораблів, які везли колоністам . . . . .

 

15 цікавих фактів про Чорне море

Чорне море15 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО ЧОРНЕ МОРЕ 

31 жовтня міжнародна спільнота відзначає день Чорного моря. Саме цього дня, рівно 24 роки тому відбулася конференція чорноморських держав (Грузії, Болгарії, України, Румунії, Туреччини і Росії), за підсумками якої було підписано договір про "Стратегічний план дій із відновлення та захисту Чорного моря". У цьому договорі зокрема передбачалося встановити 31 жовтня днем Чорного моря.

Для України - Чорне море не просто своє, рідне... Воно оспіване в народних піснях, має неймовірно важливе економічне значення, завдяки йому наша Україна є морською державою і має вихід до Світового океану. Пригадайте, що колись його викопали наші предки (за версією російської пропаганди) . Одним словом Чорне море - наша рідна і дуже важлива водойма! Пропонуємо ознайомитися із переліком цікавих фактів про рідне для наших берегів море, яке омиває південну частину України.

1. Чорне море вперше згадується в давньогрецьких документах V століття до нашої ери. Ясон та аргонавти саме по Чорному морю йшли . . . . .

Найглибший океан у світі

Океани багато в чому залишаються для нас загадкою. Ми навіть не знаємо віку океанів. Цілком можливо, що на перших етапах розвитку Землі океанів не існувало.

Сьогодні людина детально досліджує океанське дно, щоб краще їх вивчити. До глибини 3600 м. дно океанів покрите м’якими мулистими відкладеннями. Вони складаються з скелетів найдрібніших морських тварин. На глибинах, що перевищують 6 км., дно покрите дрібним червонуватим мулом, що має назву «червона глина». У склад червоної глини входять частинки скелетів тварин, залишки дрібних рослин і вулканічний попіл.

В даний час глибину океанів вимірюють . . . . .

Саргасове море та море Уедделла

Саргасове море — частина Атлантичного океану, розташована в суб­тропічних широтах між течіями: Канарською, Північною Пасатною, Північно-Атлантичною і Гольфстрімом. Це район малорухомих вод, середин­на частина субтропічного антициклонічного кругообігу, що утворюється кільцем згаданих вище течій. Площа 6—7 млн км2 (межі невизначені че­рез сезонні зміни меж течій). Глибина 6905 м (за іншими даними — до 7110 м). Названо від скупчень плаваючих на його поверхні бурих саргасових водоростей (Sargassum). Середня маса водоростей на всій акваторії моря — понад 10 млн т.

Карибське море

Карибське море — напівзамкнуте окраїнне море тропічної зони Атла­нтичного океану, між Центральною і Південною Америкою на заході та півдні і Великими і Малими Антильськими островами на півночі і сході. Площа 2 777 тис. км2. Глибина до 7090 м. Затоки: Гондураська, Лос-Москітос, Дар'єнська, Венесуельська, Парія. Великі острови: Куба, Га­їті, Ямайка, Пуерто-Ріко, Трінідад, Барбадос. Сполучене Юкатанською протокою з Мексиканською затокою, Панамським каналом з Тихим океаном.

Чорне море

Чорне море — середземне море Атлантичного океану, між Європою і Малою Азією, біля берегів Росії, України, Румунії, Болгарії, Туреччини і Грузії. Керченською протокою сполучається з Азовським морем, прото­кою Босфор — з Мармуровим морем і далі через протоку Дарданелли — з Егейським і Середземним морями. Площа 422 тис. км2. Найбільша глибина 2210 м. Великі затоки: Дністровський і Дніпрово-Бузький лима­ни, Каркинітська, Каламітська, Самсунська і Синопська затоки. Впа­дають великі річки Дунай, Дністер, Південний Буг, Дніпро, Ріоні, Кизил-Ірмак. На глибині понад 150 м вода заражена сірководнем (на вели­ких глибинах немає живих організмів).

Балтійське море

Балтійське море — внутрішньоматерикове море Атлантичного океа­ну, біля берегів Північної і Середньої Європи. Сполучається з Північним морем Датськими протоками. Площа 419 тис. км2. Переважаючі глиби­ни 40—100 м, максимальна — 470 м. Великі острови: Борнхольм, Гот­ланд, Еланд, Сааремаа, Хийумаа, Рюген, Аландські. Великі затоки: Ботнічна, Фінська, Ризька. У Балтійське море впадає бл. 250 річок, утому числі річки Нева, Західна Двіна (Даугава), Німан, Вісла, Одра. Соло­ність у західній частині 11 ‰, у центральній 6—8 ‰.

Клімат Балтійсько­го моря морський помірних широт з рисами континентальності. В осінньо-зимову пору року часто проходять циклони, які несуть із собою по­хмуру погоду з сильними південно-західними і західними вітрами. У пі­внічно-східній частині море замерзає. Внаслідок великого ступеня . . . . .

Сторінки