15 проток, які названі на честь відомих мандрівників та географів
На карті світу знаходиться чимало об'єктів, які отримали свої назви на честь конкретних особистостей. Серед таких об'єктів є моря, затоки, гори, озера, річки, а також протоки. Ми вирішили здійснити невеличке знайомство саме із протоками, які отримали свої назви на честь мандрівників, географів, або ж маценатів, які сприяли географічним дослідженням, і за свої старання потрапили на географічну карту світу. Вашій увазі 15 проток, які названі на честь саме таких особистостей.
1. Протока Нерса
Це протока в Північному Льодовитому океані, що розділяє північний захід Гренландії від острова Елсмір, і з'єднує море Баффіна з морем Лінкольна. Має довжину 554 кілометри, а максимальну ширину - 18 кілометрів. Свою назву протока отримла на честь британського морського офіцера і полярного дослідника Джорджа Нерса, який в 1870-х роках досліджував цей район. У 1964 році датським і канадським урядом було остаточно врегульовано найменування протоки.
2. Берінгова протока
Ця протока протікає, сполучаючи між собою Північний Льодовитий і Тихий океани, і яка розділяє Азію (крайня східна континентальна точка - мис Дежньова на російській Чукотці) і Північну Америку (найзахідніша континентальна точка - мис Принца Уельського на американській Алясці). Була відкрита 26 серпня 1728 року норвезьким мореплавцем Вітусом Берінґом, в честь якого і названа. Однак як виявилося, ще за 80 років до нього протоку вже перетнув російський мандрівник Сємьон Дєжньов.
3. Протока Лаперуза
Протока в Тихому океані, між північним краєм острова Хоккайдо (Японія) і південним краєм острова Сахалін (Росія), що з'єднує Японське і Охотське моря. Названа на честь французького мореплавця Жана Франсуа де Лаперуза, який відкрив протоку в 1787 році. Протока має довжину понад 95 кілометрів, а ширину - 40-45 кілометрів.
4. Протока Кука
Це протока, що розділяє Північний і Південний острови Нової Зеландії. Вона сполучає Тасманове море з іншою частиною Тихого океану. Протока названа на честь англійського мореплавця Джеймса Кука, який відкрив її в 1769 році. Довжина протоки 107 кілометрів, ширина в найвужчому місці становить від 22 до 91 кілометра, глибина по судновому ходу від 97 до 1092 метрів.
5. Дейвісова протока
Дейвісова протока розділяє Гренландію і острів Баффінова Земля (канадська провінція Нунавут). Ширина протоки варіюється від 300 до 950 кілометрів, максимальна глибина становить 3660 метрів. Також ця протока сполучає між собою два моря Північно-Льодовитого океану - Баффіна та Лабрадор. Протока названа на честь англійського мореплавця Джона Дейвіса (1550-1605), який в 1580-х роках здійснив кілька плавань в цей регіон і досліджував узбережжя Гренландії і Баффінової Землі. Протока разом з прилеглою частиною суші була відкрита Дейвісом в 1583 році.
6. Бассова протока
З даного переліку це єдина протока яка названа не на честь мореплавця чи дослідника, а на честь лікаря. Протока названа її першовідкривачем Метью Фліндерсом в честь корабельного лікаря Джорджа Басса в 1798 році. Ширина протоки становить 240 км, а середня глибина близько 50 метрів. Протока виникла всього близько 10 000 років тому в зв'язку з підвищенням рівня моря. До цього Тасманія була частиною австралійського континенту. З Бассовою протокою пов'язані події 21 жовтня 1978 року, коли в небі над протокою безслідно зник літак разом з пілотом Фредеріком Валентіч.
7. Протока Дрейка
Це найширша в світі протока, яка з'єднує південні частини Атлантичного і Тихого океанів (в разі виділення Південного океану може повністю або частково відеоситися до нього). На північ від протоки розташована найпівденніша точка південноамериканського материка і всього американського континенту - острова Вогняна Земля - легендарний мис Горн. По великому рахунку протока Дрейка протікає між Південною Америкою та Антарктидою, розділяючи їх. Її ширина становить 820 кілометрів. Названа на честь британського мореплавця Фркнсіса Дрейка який першим її перетнув в 1578 році.
8. Торресова протока
Це протока, що відокремлює Австралію від острова Нова Гвінея. Протока сполучає Тихий і Індійський океани (відповідно Коралове і Арафурське моря). Ширина в самій вузькій частині - близько 150 км. На південь знаходиться півострів Кейп-Йорк - найпівнічніша частина австралійського штату Квінсленд. На півночі знаходиться Західна провінція Папуа - Нової Гвінеї. Названа на честь іспанського мореплаця Луїса Торреса, який в 1606 році одним із перших проплив нею.
9. Магелланова протока
Ця протока названа на честь португальського мореплавця Фернана Магеллана, який у ході своєї навколосвітньої подорожі став першим європейцем, що провів корабель крізь цю протоку 21 жовтня — 28 листопада 1520 року. Серед моряків, що перетинають Магелланову протоку, існує традиція цілувати ногу патагонця, що сидить внизу пам'ятника Магеллану в місті Пунта-Аренас. Вона протікає між островом Вогняна Земля і Південною Америкою, і тим самим сполучає Атлантичний і Тихий океани.
10. Протока Робсона
Протока в Північному Льодовитому океані, яка розділяє острови Гренландія і Елсмір, та є північною частиною протоки Нерса, про яку вже зазначалося. Довжина протоки становить близько 80 кілометрів, при ширині від 18 до 29 кілометрів. Неподалік від протоки Робсона знаходиться селище Алерт - найпівнічніше поселення в світі з постійним населенням. Протока була названа в ході полярної експедиції 1871 року під керівництвом Чарльза Франсіса Холла. Отримала назву по імені міністра військово-морських сил США Джорджа Максвелла Робсона.
11. Гудзонова протока
Протока в Північному Льодовитому океані, яка протікає між півостровом Унґава (Канада) та островом Баффінова Земля. Разом з тим протока сполучає море Лабрадор з внутрішніми затоками - Гудзоновою і Фокс. Її ширина становить близько 65 кілометрів, а довжина 800 кілометрів. Завдяки своєму стратегічному розташуванню вона відіграє важливе значення для Канади. Вважається що першими, хто перепливали протоку - це вікінги в ХІІ столітті, однак свою сучасну назву протока отримала на честь Генрі Гудзрга, який також плавав протокою.
12. Протока Кабота
Джон Кабот - видатний англійський мореплавець, який ввійшов в історію перш за все як дослідник берегів Північної Америки. Його ім'я також увіковічене на географічній карті у вигляді протоки між островом Ньюфаундленд та Новою Шотландією (Канада). Її ширина становить 120 кілометрів, а довжина близько 70 кілометрів.
13. Протока Жака Картьє
Зовсім непримітна протока отримала свою назву на честь великого французького мореплавця Жака Картьє, який першим серед європейців заплив до річки Святого Лаврентія з боку океану. Протока протікає як раз в тому місці, де широкий естуарій річки Святого Лаврентія виходить в Атлантичний океан (між островом Антикості та півостровом Лабрадор).
14. Протока Лаптєва
Харитон Лаптєв увійшов в історію як дослідник полярних широт Євразії, зокрема півострова Таймир. Саме там і названа на його честь одна з проток, яка відділяє Таймир від одного з островів Ляховського. Протока відноситься до моря Лаптєвих і з'єднує його з Східно-Сибірським морем. Ширина 60 кілометрів, а довжина - 115 кілометрів;
15. Протока Крузернштерна
Протока Крузенштерна - це протока в Тихому океані, відокремлює острів Райкоке від острова Шіашкотан. З'єднує Охотське море з рештою Тихого океану, і є найбільшою протокою Курильської остріаної гряди. Свою назву протока отримала на честь відомого мореплаця Івана Крузернштерна, який разом із українцем Юрієм Лисянським здійснили навколосвітнє плавання, яке стало першим в історії Російської імперії. Доречі на честь Юрія Лисянського теж названа одна із проток біля берегів Аляски (архіпелаг Александра).
Джерело: Kostyantyn Khimichenko