День працівників гідрометеорологічної служби України
Майже кожен українець щодня цікавиться прогнозом погоди. І, буває, невтішно висловлюється на адресу метеорологів: не вгадали з дощем або снігом. Але мало хто знає, як працюють українські синоптики і наскільки копітка їхня праця.
Метеоролог - фахівець по погоді, спостерігач і дослідник атмосферних явищ.
Метеоролог - це фахівець, завданням якого є збір і систематизування відомостей про процеси атмосфери, аналіз отриманої інформації, а також підготовка довгострокових прогнозів. Прогнози метеорологів використовують у сільському господарстві, авіації й судноплавстві, містобудуванні. Спостереження за погодою проводяться на метеостанціях, які можуть перебувати як в межах міста, так і на дуже великій віддаленості від житла. Тому метеоролог повинен уміти переносити несприятливі погодні умови й самітність. Метеорологи працюють на метеорологічних станціях і постах, науково-дослідних судах, Гідрометеорологічній службі, інформаційних центрах погоди, аеропортах, морських портах, аерологічних станціях, науково-дослідних інститутах і т. д.
У роботі метеорологи використовують певні прилади, які застосовуються для глибокого вивчення процесів атмосфери.
Метеоролог повинен мати гарні аналітико-синтетичні здатності, спостережливість і схильність до монотонної роботи. Фахівець повинен знати метеорологію, основи хімії, фізику, географію.. При роботі на метеостанції необхідно міцне здоров'я, тому що метеоприлади знаходяться під відкритим небом.
Подальшим аналізом атмосферних явищ і складанням прогнозів займаються синоптики.
Синоптик - це метеоролог, що спеціалізується на аналізі атмосферних процесів і прогнозах майбутнього стану погоди. Основне завдання синоптиків - складання прогнозів. Найважливішим елементом роботи синоптика є синоптична карта (в даний час, в основному, в електронному вигляді), тобто географічна карта, на якій відображено стан погоди на порівняно великій території, що дозволяє оглядати погоду одночасно на великому просторі.
З впровадженням в метеорологію розрахункових методів прогнозування за допомогою обчислювальних машин стало можливим в принципі вирішувати задачу прогнозу деяких метеорологічних елементів і без синоптичної карти. Але повний прогноз погоди і в наші дні не можливий без синоптичної карти. Таким чином, і в сучасних умовах слово "синоптик" відповідає своєму початковому значенню.
Наземних метеостанцій в Україні - 187. Кожна працює цілодобово 7 днів на тиждень. Майданчики для станцій знаходяться далеко від автомагістралей і висотних будинків. Така міра необхідна для отримання достовірної інформації про температуру повітря, атмосферний тиск, швидкість вітру
Навчають фахівців із погоди в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка та в Одеському державному екологічному університеті.
Довідка: Виміри погоди проводяться 8 разів на добу, через кожні 3 години, синхронно. Одночасно метеорологи всього світу виходять на свій метеомайданчик, де фіксують всю інформацію: напрям і силу вітру, кількість опадів, атмосферний тиск, перепад температур землі і повітря, хмарність, рівень води в річках. Також ведуться агрометеорологічні спостереження зі зростання і розвитку сільськогосподарських культур і з радіоактивного фону. Так само організована робота на всіх станція України, які проводять спостереження за погодою.
Визначається погода за тиском повітря, барометричною тенденцією (зміна атмосферного тиску на станції протягом 3 годин перед моментом спостережень. — Авт.), точці роси та іншими ознаками", — говорить синоптик.
Коли дані в регіонах зібрані і оброблені, їх передають до столиці. Усі дані кодуються та і передаються в метеоцентр регіону та Гідрометцентр у Києві. Кожні 3 години метеостанції регіонів України передають інформацію в Укргідрометцентру. Але цього недостатньо. Мало хто знає, що для того, щоб скласти прогноз погоди, необхідна інформація, яку подають супутники Землі, станції Середземномор'я, Північної Америки, Атлантики, всього Європейського континенту та інших регіонів. Кожні 3 години ми отримуємо показники з Північної півкулі, від станцій Швеції і Норвегії і навіть північних районів Африки.
Джерело: https://www.dsns.gov.ua/