Баобаб та цікаві факти

Баобаб10 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО БАОБАБ 

Баобаби - це унікальні дерева, справжні велетні саван та рідколісь Африки, однак їх ареал не обмежується лише саванами. Наприклад їх можна зустріти навіть у перемінно-вологому кліматі континенту. Однак в останні кількасот років кількість баобабів на материку зменшилася. Тут не лише винна людина і її діяльність. Більшість експертів сходяться на думці, що причиною гибелі баобабів є все ті ж кліматичні зміни, до яких ці дерева пристосуватися наразі не можуть. Пропонуємо вашій увазі кілька цікавих фактів про баобаби.
1. Баобаби - це одні із найтовстіших дерев у світі. Товщина їхнього стовбура може досягати в обхваті до 40 метрів. Найтовстіших бабаб має обхват 44 метри, і росте він на півночі Замбії. 
2. Баобаби - справжні довгожителі рослинного світу. Вони живуть в середньому від 1000 до 3000 років, однак є й дерева які живуть понад 5500 років, як приміром найстарвший офіційно визнаний баобаб на Землі (Сенегал). 
3. Визначити вік дерева баобаба досить складно, адже це дерево не має річних кілець в силу власної анатолічної будови. Найкращий спосіб з'ясувати його вік - враховувати умови зростання деревини і за допомогою діаметра стовбура вирахувати його вік. Щороку деревина прибавляє до діаметра стовбура від 1 до 4 сантиметрів в залежності від природних умов. Також використовують радіоізотопний метод. 
4. В організмі баобаба може міститися до 800 літрів води. Хоч деревина має незначну висоту (лише до 20 метрів), однак її маса може сягати 5-7 тон, 60% якої становить один лиш стовбур. Деревина баобаба досить пухка, тому вона здатна вміщувати багато води. У посушливий сезон окружність стовбурів зменшується за рахунок втрати води, і дерева помітно "худнуть". Від удару кулаком на стовбурі баобаба може залишитися вм`ятина. 
5. У баобабів дуже часто в середині утворюються пустоти. Це результат дії грибкових захворювань на їхню дуже пухку деревину. Часто ці пустоти використовуються людьми. Наприклад в деяких африканських племен в ціх пустотах складають тіла померлих, а в Зімбабве взагалі влаштовують житла. В Замбії навіть є готельний комплекс, а всі "номери" розташовуються в пустотах баобабів. 
6. На цьому практичність баобаба не завершується. Наприклад його плоди здавна використовують у кулінарії та народному господарстві. Квіти баобаба з'являються в період тривалої посухи, але вони недовговічні. Вже на другий або третій день цвітіння вони в'януть і обпадають. З часом з'являються плоди баобаба, які іноді ще називають "мавп'ячим хлібом". Помічено що мавпи дуже полюбляють їсти ці плоди. Люди теж використовують їх в кулінарії, адже насіння плодів баобаба буде цінне і корисне, бо там багато ліпідів та білків. Листя та молоді пагони баобаба також широко використовують в їжу. 
7. З кори баобаба виготовляють досить міцне волокно, яке використовують для виготовлення риболовних сітей, одягу, паперу, мішків. Така практика широко поширена в Західній Африці, зокрема в Сенегалі, Малі та Нігерії.   
8. Баобаби - дуже стійкі і витривалі дерева. Вони завжди перемагають у боротьбі за існування. Коли настає тривала посуха, вони швидко скидають своє листя, аби вберегти дорогоцінну вологу, і згодом їхня крона  нагадує коріння. Коли дерево валиться на землю, то починає рости в тому положенні в якому лежить, відпускаючи бічні корені. Досить легко переживають баобаби і пожежі. Самі дерева через високий вміст води не загораються, а от кору, яка обгоріла, вони "скидають", і дуже швидко виростає нова. 
9. "Помирати треба красиво" - це про баобаба. Коли ця деревина відмирає, він поступово "осідає", а його стовбур і крона перетворюються на купу волокон, які з часом перетворюються на гумус (якщо звісно встигне, адже ці волокна люди використовують також).  
10. У багатьох африканських народів баобаб вважають священним деревом, а подекуди навіть оберегом. В Кенії та Танзанії навіть існує повір'я, що кожен господар неодмінно повинен посадити біля свого житла це дерево, яке буде приносити в двір щастя та добробут. Понад 12 тисяч баобабів по всій Африці є продними пам'ятками, які внесені до міжнародного реєстру. Найвідомішим природоохоронним об'єктом є Алея Баобабів на острові Мадагаскар (Мурундава), яка внесена до переліку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.