Береза біла (пухнаста)

Береза біла (пухнаста) — Betula alba L.

Береза біла (пухнаста) — Betula alba L.

Родина березові — Betulaceae

Як виглядає? Струнке дерево до 20 м заввишки з по­вислими гілками і гладенькою білою корою. У старих беріз стовбур внизу темно-сірий, з тріщинами. Листки ромбічно- яйцевидні або трикутно-яйцевидні, біля основи ширококли- новидні, інколи майже серцевидні, на кінці загострені, двічі гострозубчасті, з обох боків гладенькі, черешкові. Квітки чоловічі, опущені, зібрані на кінцях гілок у сережки 5— 6 см завдовжки (по 2—3 сережки), плід — горішок з двома крильцями, які в 2—3 рази ширші за нього. Цвіте у травні, насіння достигає в липні — серпні.

Де росте? Утворює масиви в лісовій і лісостеповій зонах, росте на пролісках, на мокрих луках, понад струмками по всій території УРСР, зрідка в південній частині Лісостепу, Степу й Криму.

Що й коли збирають? Бруньки, навесні, коли вони ще не розпускались і липкі від смолистих речовин (сушать на холоді при температурі не вищій 15—20°); рідше — молоді листки. Напровесні збирають березовий сік — березняк. З де­рева випалюють вугілля.

Коли застосовують? При авітамінозах — настій з листків, які містять летку олію, сапоніни, каротин, вітамін С, фітон­циди. При подагрі, ревматизмі, для очищення крові при екземі, лишаях, висипах на тілі, при свербінні тіла; при виразці шлунка, при нестравності шлунка, бронхітах і тра­хеїтах, як відхаркувальний і дезинфікуючий засіб, проти дрібних круглих глистів (гостриків і аскарид), в післяполо­говому періоді (починаючи з 12-го дня) для прискорення очищення, при ожирінні, щоб посилити обмін речовин; при водянці ниркового походження і при каменях (сечогінна й жовчогінна дія) — бруньки.

Використовують у вигляді чаю. На 1 склянку окропу бе­руть 1 чайну ложку бруньок, трохи кип’ятять і настоюють 2 години. П’ють 2 склянки на день ковтками. Замість чаю можна вживати спиртову настоянку, по 15—20 крапель три­чі на день на ложці води (на півлітра 70% спирту дають півсклянки бруньок і настоюють їх протягом 14 днів, потім відціджують, фільтрують і заливають у пляшку). Вживають при атеросклерозі, набряках, нестравності, навіть при холері (проти блювання). В бруньках, окрім леткої олії, сапонінів, дубильних речовин, є бетулоретинова кислота і виноградний цукор. Листки берези, зібрані в червні — липні, містять у собі дубильні речовини, гіркоти, сапоніни і глікозид бету- лозид. Настій з молодих листків берези п’ють при серцевих набряках, як сечогінний і потогінний засіб, при виділенні білка з сечею, сечовокислому діатезі, а також при ревматиз­мі. Свіжі листки промивають холодною перевареною водою, воду зливають, ще раз заливають листки гарячою переваре­ною водою температури 40—50° і настоюють 3,5 години. Ли­стки відтискають, настоєві дають відстоятись 6 годин, від­діляють від осаду. В такому настої є до 155 мг% вітаміну С. Вживають по 50; 100; 200 мл настою, тричі на день, зви­чайно перед їдою.

Березовий сік п’ють по 3 і більше склянок на день для «оздоровлення» крові при шкірних хворобах — лишаях, ви­сипах на тілі, при фурункульозі, ангіні, анеміях після по­ранень, при ранах, які погано гояться, виразках, хворобах, що супроводяться високою температурою, при бронхітах, бронхоектазах, туберкульозі легень, ревматизмі, подагрі, арт­ритах, цинзі. Діє як відхаркувальний засіб, сечогінно, усуває з організму шкідливі речовини, допомагає при серцевих набряках. Зовнішньо використовують при екземі (компреси) і в косметиці: при вуграх і пігментних плямах миють ним обличчя.

Перетерте на порошок березове вугілля застосовують при отруєнні отрутами і бактерійними токсинами, при здутті кишечника, колітах, підвищеній кислотності шлункового соку — по 1 чайній ложці порошку, тричі на день, запиваю­чи водою (або збовтане з водою). Зовнішньо використовують для гарячих ваин при лікуванні гострих і хронічних екзем, лишаїв, при потінні ніг, а також при ревматизмі — повну жменю листків варять 10 хвилин в 4 л води, відвар додають до ванн. Березовий дьоготь знищує коростяних кліщів у шкірі — натирають на ніч тіло протягом 3 днів (перед сном). На 4-й день приймають ванну і змінюють весь одяг і постільну білизну.

Спиртову настоянку застосовують для втирань і комп­ресів при ревматизмі, болях у суглобах, при пролежнях, саднах, ранах, що погано гояться.

Розпарені свіжі листки використовують для компресів і припарок. В першому випадку накладають у глибоку діжку свіжого березового листя, накривають її і, коли воно зогрі­ється від теплоти, яку виділяє, хворий заривається в нього на годину й більше (скільки витримає) по шию або по пояс («суха» ванна). В другому випадку обпареним окропом су­шеним листям (також товченим сирим) обкладають болісні місця рук і ніг (водянка, ревматизм, подагра, параліч), на­тягують на них панчохи й забинтовують якомога тепліше («зігрівальні панчохи»).

 

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

Розділ сайту: