Благородні метали

Золото. Загальний обсяг видобутку золота у світі становить 2200 т (1995). Перше місце у світі з видобутку золота займає ПАР (522 т), дру­ге — США (329 т, 1995). Найстаріший і найглибший золотий рудник у США — Хоумстейк у горах Блек-Хіллс (Південна Дакота); видобуток золота там ведеться понад сто років. Основні райони видобутку зосере­джені в Неваді, Каліфорнії, Монтані і Південній Кароліні. Сучасні мето­ди екстракції роблять рентабельним видобуток золота навіть з бідних родовищ. Так, деякі золоті рудники Невади дають прибуток при вмісті золота у руді не більше за 0,9 г/т. На протязі всієї історії США золото добувалося на 420 рудниках корінних родовищ на заході країни, на 12 копальнях з великих розсипних родовищ (майже усі знаходяться на Аля­сці) і з дрібних розсипів на Алясці і в західних штатах. Оскільки золото практично не піддається корозії і високо ціниться, воно зберігається ві­чно. До цього часу у вигляді злитків, монет, ювелірних виробів і предме­тів мистецтва дійшло майже 90 % золота, добутого за історичний період. Внаслідок щорічного світового видобутку цього металу його сумарна кі­лькість збільшується майже на 2 %.

Срібло, як і золото, відноситься до дорогоцінних металів. Однак його ціна в порівнянні з ціною золота ще донедавна становила 1:16, а у 1995 р. впала до 1:76. Бл. 1/3 срібла, отриманого в США, йде на кіно- і фотома­теріали (в основному плівку і фотопапір), 1 /4 використовується в елек­тротехніці і радіоелектроніці, 1/10 витрачається на карбування монет і виготовлення ювелірних виробів, на гальванічні покриття (сріблення). Приблизно 2/3 світових ресурсів срібла пов'язане з поліметалевими, мідними, свинцевими і цинковими рудами. Срібло добувається пере­важно з галеніту (сульфіду свинцю). Родовища переважно жильні. Най­більш великі виробники срібла — Мексика (2323 т, 1995), Перу (1910 т), США (1550 т), Канада (1207 т) і Чилі (1042 т). У США 77 % срібла добувається в Неваді (37 % видобутку), Айдахо (21 %), Монтані (12 %) і Арізоні (7 %).

NSP - это производитель самых качественных натуральных биологически активных добавок и косметики, бады nsp в минске, только у нас и в огромном асортименте.

Метали платинової групи (платина і платиноїди). Платина — найрідкісніший і найдорожчий метал. Використовуються її тугоплавкість (тем­пература плавлення 1772 °С), велика міцність, стійкість проти корозії і окиснення, висока теплоелектропровідність. Найбільш широке засто­сування платина знаходить в автомобільних каталітичних нейтралізато­рах, а також в платиново-ренієвих каталізаторах у нафтохімії, при окисненні аміаку тощо. Служить для виготовлення лабораторного посуду. Майже весь обсяг видобутку платини припадає на ПАР (167,2 т, 1995), Росію (21 т) і Канаду (16,5 т). В США в 1987 р. почалася розробка родови­ща в Стіллуотері (Монтана), де було отримано 3,1 т платинових металів, причому власне платини — 0,8 т, усе інше — паладій (найдешевший і найпоширеніший з платиноїдів). По запасах і виробництву паладію про­відне місце належить Росії (основний район видобутку — околиці Норильська). Платина добувається і на Уралі.

Розділ сайту: