Болото Судд - друге за величиною болото в світі

Болото СуддДруге за величиною болото в світі

Серед географів немає єдиної думки стосовно найбільшого суцільного болота в світі. На цей статус претендує одразу два об'єкти - болото Пантанал в Південній Америці, та болото Судд в Африці. А все тому, що болота мають непостійні розміри, які протягом року постійно змінюються, в залежності від сезонів дощів, і відносної посухи. Третім за розмірами є болото Окаванго, яке лежить в долині однойменної річки на півдні Африки. Однак все ж болото Судд є одним із найвідоміших серед знавців географії, оскільки воно пов'язане із вивченням і дослідженням річки Ніл.
 
Судд - це дуже заболочена ділянка, яка знаходиться в долині Білого Нілу на території Південного Судану. Загальна площа цього болота становить майже 80 тисяч квадратних кілометрів (площа Чехії, або Австрії), однак в сезон дощів на Екваторі площа болота збільшується майже вдвічі. Його окраїни дуже родючі, саме тому під час громадянської війни в Судані, яка вирувала в 1980-1900-х роках з метою збереження контролю центрального уряду Судану над цим регіоном.
 
Болото СуддБолото Судд є фактично частиною русла Нілу. Саме воно заважало географам і мандрівникам з'ясувати витоки найдовшої річки світу. А саме тому, що ця частина Нілу практично не судноплавна. Подолати на вітрильниках або човнах цю частину річки, довжиною в 900 кілометрів було майже не можливо, тому практично до середини ХІХ століття в офіційній географічній науці витоком Нілу вважалося болото Судд. Лише згодом було з'ясовано, що Ніл витікає значно південніше, неподалік Танганьїки.
 
Здавалося б Ніл мав стати чи не найголовнішою водною артерією Африки, при довжині у майже 7000 кілометрів. Але болото Судд зробило це неможливим. Ніл є судноплавним лише від Хартума до Александрії, тобто не довше 3200 кілометрів, все решта - суцільні перепони у вигляді боліт, озер, звужених ділянок і порогів.
 
Однак назвати це болото безлюдним дуже важко. В окремих важкодоступних місцях на невеличких штучних островах проживають багато племен чорних нілотів. Багато серед них втекли сюди від етнічних чисток, які влаштував центральний уряд Судану по відношенню до немусульманського населення півдня. Здатність людини пристосовуватися до різних природніх умов на прикладі цих людей, що живуть посеред болота Судд просто вражає.

 

Джерело: Kostyantyn Khimichenko