Будівництво

Основним завданням галузі є будівництво промислових, комунальних і житлових об’єктів. Проте в останні роки зростає кількість аварій на виробничих об’єктах, що в деякій мірі пов’язано з прорахунками при їх проектуванні та порушеннях при експлуатації через недостатнє врахування зовнішніх факторів, у тому числі погодно-кліматичних, хоча будівництво, як галузь економіки, знаходиться у тісній залежності від погодних умов. Важливу роль тут відіграє багаторічна кліматична та гідрологічна інформація, яка широко використовується для розв’язання практичних задач, розробки перспективних планів та дозволяє економити витрати на проектно-кошторисні роботи і оптимізацію параметрів об’єктів, що будуються. Кліматичні характеристики у будівництві дозволяють вибрати розміри захисних конструкцій будівель, які проектуються, і розрахувати їх тепловитрати, визначити ожеледно-паморозеві  навантаження на висотні споруди, які проектуються, і ЛЕП та виповнити інші інженерні розрахунки. Наприклад, на основі міжрічної мінливості тепла визначаються резерви палива для ТЕЦ. При проектуванні ретельно враховуються вплив вітру, як регулятор температурно-вологісного режиму і фактору зовнішніх навантажень на об’єкт, що будується, в першу чергу, на висотні споруди. Великі швидкості вітру становлять небезпеку для маячних опор, високих димових труб, стін споруд, якщо дані швидкісного напору не враховані при проектуванні. У результаті заниження розрахункових вітрових, снігових і ожеледно-паморозевих  навантажень порівняно з фактичними, виникають аварії, а інколи і повністю руйнуються споруди.

Врахування кліматичних та гідрологічних норм призводить до зменшення витрат  на будівництво об’єктів, збільшення їх міцності, а отже і безпеки. Тому багаточисельні кліматичні параметри включені в БНіП при проектуванні різних споруд та будівель.

Крім того, як у процесі будівництва об’єкту, так і у майбутньому, при його експлуатації, потрібен постійний облік погодних умов – фактичних і прогностичних.

Несприятливий вплив погодних умов на процес будівництва виражається у втраті чи неефективному використанні робочого часу, простою будівельної техніки і транспорту, псуванню будівельного матеріалу та обладнання, а сприятлива погода може підвищувати якість і темпи робіт. Хід будівельних робіт особливо залежить від температури повітря, опадів та вітру. Так, низькі температури (-25 °С та нижче) перешкоджають використовуванню розчинів, а сильні вітри у сукупності з опадами та низькими температурами можуть повністю зупинити роботи на  будівництві. При швидкості 12 м∙с-1 і більше підйомні крани припиняють роботу, а дії інших підйомних механізмів обмежуються. Сильні зливи можуть викликати підйоми рівня води в річці і затоплення частини території будівництва, затримати виконання зовнішніх робіт. Робота транспорту на будівництві ускладнюється в умовах туману та інверсії температури, особливо при будівництві у великих кар'єрах.

Використання прогнозу про несприятливі явища погоди дає споживачеві можливість завчасно передбачити їх негативний вплив і найбільш оптимально спланувати роботи, прийняти запобіжні засоби з метою запобігання  аваріям, укрити будівельні матеріали тощо.

Слід зазначити, що умови погоди впливають не лише на процес будівництва, але і на можливе руйнування споруд. Підвищена вологість і тривала мряка призводять до руйнування стін, якщо не передбачена гідроізоляція. При сильних дощах відбувається не лише намокання, але і наскрізне намокання стін будівель, збільшується вологість ґрунту, який набухає, що впливає на стійкість будівель і може привести до їх руйнування. Сильні дощі підвищують рівень ґрунтових вод, що, у свою чергу, негативно впливає на підземну частину будівель.

При вирішенні будівельних завдань повинні враховуватися сонячна радіація, температура ґрунту і такі атмосферні явища, як грози, туман і ожеледь.

При правильному обліку мікрокліматичних особливостей в міському будівництві можна правильно спланувати розміщення промислових об’єктів, особливо хімічних, з метою обмеження або недопущення їх впливу на довкілля і населення.

Істотну роль  в будівництві гребель та інших гідротехнічних споруд відіграють гідрологічні прогнози і характеристики: об'єми повені, максимальні та мінімальні рівні води в річках і водосховищах, витрати води тощо.

Для оптимального планування і ведення будівельних робіт та максимального обліку гідрометеорологічних чинників при проектуванні об'єктів будівельним і проектним організаціям рекомендується використовувати таку гідрометеорологічну інформацію:

- прогнози погоди на добу, наступні дві доби, тиждень, місяць;

- штормові  попередження  про  НЯ  та  СГЯ  (вітер швидкістю 12 м∙с-1 і більше, шквали, сильні дощі, снігопади, хуртовини, ожеледь, ожеледиця, тумани, зниження температури повітря до -25 °С і нижче);

- відомості про швидкість вітру на висоті 25 м (при висотному будівництві);

- гідрологічні прогнози і попередження про небезпечні гідрологічні явища;

- дані про глибину промерзання ґрунту;

- поточні гідрометеорологічні дані;

- розрахунок рівнів і розходу заданої вірогідності перевищення по водотоках при проектуванні споруд, які знаходяться в імовірних зонах підтоплення від водотоків, морфометричні характеристики русел водотоків;

- кліматичні  і  гідрологічні  матеріали  (щомісячники,  щорічники, довідники тощо).

На завершення цього розділу слід відмітити, що  участь спеціалістів-гідрометеорологів є обов’язковою в експертних комісіях з оцінки якості гідрометеорологічних даних, які використовуються в розробках передпроектної і проектної документації і нормативних документів, що передбачають заходи захисту виробничих об’єктів, а проектним інститутам при розробці техніко-економічних обґрунтувань проектів необхідно включати гідрометеорологічне обстеження.

Ключові слова: