Чага (чорний березовий гриб, цир)

Чага (чорний березовий гриб, цир) — Inonotus obliquus (Pers.) Pilat.

Чага (чорний березовий гриб, цир) — Inonotus obliquus (Pers.) Pilat.

Родина трутові — Polyporaceae

Як виглядає? Неправильної форми чорні нарости гриба до 50 см завдовжки, вагою до 2 кг, з сильно пористою, потріска­ною поверхнею, зумовлені грибним паразитом, який руйнує живе дерево. На розрізі можна бачити 3 шари: майже чор­ний, темно-коричневий (обидва дуже тверді) і третій (чим ближче до дерева, тим м’якший) — непригожий. Легко сплу­тати цир з губками — трутовиками копитовидної форми з оксамитистою поверхнею.

Де росте? На дорослих березах, вільхах, осиках, в’язах, горобинах — на місці, де дерево дістало механічне пошко­дження або було вражене морозом чи сонцем.

Що й коли збирають? Нарости, протягом усього року (найкраще з осені до весни) з беріз. Сушать при темпера­турі 50°.

Коли застосовують? Для лікування хворих на виразку шлунка та дванадцятипалої кишки (зарубцьовує виразки), з хронічними гастритами. Також використовують як симпто­матичний засіб для лікування хворих із злоякісними пухли­нами будь-якої локалізації, яким не показані хірургічні втру­чання чи променева терапія. Цир поліпшує самопочуття хво­рого, посилює кровотворення (дія хромогенного і поліфенол- карбонового комплексу, алкалоїду, птеринів, агарцинової кислоти, смоли), має властивості біогенного стимулятора.

Застосовують у вигляді чаю. Висушений гриб обмивають і ділять на частини. Для розм’якшення заливають на 4 го­дини холодною водою (перевареною), потім пропускають через м’ясорубку, або розтирають на тертці. Так приготова­ний гриб заливають перевареною теплою водою температу­ри не вище 50°, у відношенні 1 частина гриба на 5 частин води і настоюють 48 годин. Рідину зливають, осад відтис­кують, додають воду, в якій мок гриб перед розм’якшенням, і вживають тричі на день по 1 склянці настою за півгодини до їди. Приготований настій можна зберігати 4 дні. Лікуван­ня тривале, курсами від 3 до 7 місяців з семи-, десятиденни­ми перервами. Вважають, що там, де постійно вживають настій з цього гриба замість чаю, відсоток захворювань на рак значно нижчий.

Гриб неотруйний, для організму нешкідливий. Дієту при вживанні гриба зберігають молочно-городинну, без м’яса, жи­рів і гострих приправ. Під час лікування циром треба осте­рігатися його антагоністів: пеніциліну і глюкози. Протипо­казаний при хронічній дизентерії.

 

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: