Чай китайський — Thea sinensis L.
Вічнозелений кущ з родини чайних (Theaceae), 60—100 см заввишки. Листки продовгувато-яйцевидні, шкірясті, з зубчиками. Квіти білі, запашні. Цвіте з серпня до пізньої осені. Листки збирають від травня по вересень. У них містяться алкалоїд кофеїн (2—5%), дубильні речовини, катехіни, ферменти, вітаміни, особливо вітамін Р. Культивують на Закарпатті (урочище «Червона гора», неподалік від Мукачева).
Танін чаю поглинає радіоактивний стронцій-90, поки він не проник у кістковий мозок.
Коли застосовують? Як засіб сечогінний, збудний і тонізуючий. Зменшує головний біль, підвищує кров’яний тиск, зменшує розумову і фізичну втому.
Споживання чаю як стимулятора центральної нервової системи зростає. Шалений розвиток техніки, надто швидкий ріст великих міст і внаслідок цього непристосованість людини до умов існування порушили біологічну рівновагу природи і призводять до психічної депресії, не раз зі стушованими, нетиповими її проявами: безсонням, мігренню, болями в ділянці серця, шкірними алергозами, статевими, шлунковими і кишковими розладами. Хімічна промисловість випускає нові й нові препарати (адаптогени), ефективні при тривалому вживанні, проте не байдужі для здоров’я людини.
Женьшень, аралія маньчжурська, елеутерокок колючий, левзея софлоровидна не ростуть у дикому стані на Україні, але в Карпатах зустрічається золотий корінь (Rhodiola rosea L.*) з родини товстолистих (Crassulaceae), настоянка якого на 40% спирту у відношенні 1 : 1 (п’ють по 10 крапель тричі на день курсами; не рекомендується вживати на ніч) підвищує працездатність при фізичній і розумовій перевтомі, при зниженні тонусу нервової системи, при загальному ослабленні після виснажливих хвороб. Він поліпшує пам’ять й сприяє зосередженості уваги. Зміни показників тиску крові не помічено, кількість гемоглобіну і червонокрівців збільшувалась.
В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем