Чоловіча папороть — Dryopteris filix mas (L.) (дуже отруйна)
Родина багатоніжкові — Polypodiaceae
Як виглядає? Багаторічна трав’яниста спорова рослина без надземного стебла, з товстим кореневищем, яке росте навскіс. Листки до 120 см завдовжки, темно-зелені, виростають пучком, зібраним у лійку; вони перисторозсічені, з лінійно-ланцетними перистонарізаними ділянками, короткими черешками, вкритими буруватими лусочками. На кінець літа на нижньому боці листків розвиваються двома рядами по боках жилки — круглі спорангії зі спорами, які достигають у серпні — вересні.
Де росте? В лісах, частіше листяних, у тінистих, але не глухих місцях, понад річками, струмками, у вогких- місцях, серед чагарників — майже по всій території УРСР.
Що й коли збирають? Товсті кореневища — восени або рано навесні, до розвитку листків; влітку листки.
Викопуючи кореневища, очищають їх від коренів і змертвілих тканин, залишків листяних лусок і черешків, залишаючи тільки зеленуватого кольору «здорові частини», які, не миючи, розрізують на куски і сушать у затінку.
Коли застосовують? Як глистогінний засіб, зокрема, щоб вигнати солітера [1] (діє речовина філіцин, яка є дуже отруйною, через це краще виганяти глистів, застосовуючи папороть чоловічу, в лікарні, під наглядом лікаря).
При невралгіях і болях голови, зубів, при ревматизмі, ломоті, роблять розтирання болючих місць спиртовою настоянкою кореневища папороті. Для цього 1 частину подрібненого кореневища заливають на 14 днів 4 частинами спирту або міцною горілкою. Через 14 днів (за потребою можна вже й на 3-й день) настоянку відціджують і втирають у болісні місця по кілька разів на день (зуби полощуть нею). Влітку роблять компреси на болісні місця зі свіжих листків папороті.
[1] Глистогінним засобом, навіть при солітері, вважають насіння гарбуза (Cucurbita pepo L.), якого, очищеного від лузги, з’їдають до 3 склянок натщесерце.
В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем