Дбаймо про людей похилого віку!

Старіння населення - це глобальний процес, люди літнього (60–74 роки) і старечого віку (75 років і більше) становлять найбільш зростаючу частину населення світу. За ствердженням демографів, в наші дні це відбувається у всіх високорозвинених країнах світу. За прогнозами ООН, через 25 років число людей старше 60 років на Землі сягне 1,2 млрд. осіб, при цьому очікується збільшення чисельності тих, кому буде за 80 років. Набагато більше, ніж зараз, стане і 100-літніх людей. Згідно проведених досліджень, кількість людей похилого віку - 75-80 років, на нашій планеті щорічно зростає на 2,4 %.

Демографічна ситуація в Україні дозволяє зарахувати її до „старих” країн планети. За величиною частки осіб віком 65 років і більше в загальній структурі населення на початку ХХІ сторіччя Україна посіла 11 місце у світі.

У людей поважного віку відбуваються негативні зміни через переміну способу життя, втрату безлічі соціальних зв'язків, погіршення здоров'я, зниження соціальних і особистісних вимог, зміни психологічного функціонування та інше.

Одним з провідних чинників, які несуть загрозу втрати здатності до самообслуговування та самого життя є побутовий травматизм.

Люди літнього та похилого віку є вкрай схильними до травмування в побуті. Від нас з вами, від правильного догляду за престарілою людиною, безпосередньо залежить стан її здоров’я, як фізичного, так і психічного.

Найчастішою причиною побутового травматизму є падіння. При цьому частота падінь збільшується вдвічі після переселення літніх людей на нове місце і знову повертається до вихідного рівня через три місяці. Приблизно 10 % падінь приводять до суттєвих травм, з яких 5% складають переломи.

Частота падінь істотно зростає у людей віком після 60 років та загрожує важкими наслідками, і одне з найбільш грізних – перелом шийки стегна. Цьому сприяє розвиток змін кісток - остеопороз (зниження щільності кісткової маси зі зменшенням в ній солей кальцію), що призводить до зменшення міцності кісток. Виникненню травм сприяють також вікові зміни центральної нервової системи, які ведуть до хиткості ходи, порушення рівноваги, а також порушення мозкового кровообігу, захворювання опорно-рухового апарату, зниження гостроти зору, порушення пристосування ока до змін освітленості. Приблизно в половині випадків перелому шийки стегна здатність до ходьби вже не відновлюється, 20 % випадків закінчується смертю протягом шести місяців.

На жаль, у 75-80 % випадках падіння без травми люди не звертаються за медичною допомогою. Разом з тим частим наслідком неодноразових падінь є так званий синдром страху повторного падіння: поєднання депресії, постійної боязні впасти та інших психологічних розладів. Можуть розвинутися втрата впевненості у собі, соціальна самоізоляція, дезорієнтація та відчуття самотності.

Падіння навіть без фізичної травми може привести до смерті, якщо потерпілий не може самостійно піднятися і не має можливості покликати на допомогу. Якщо літня людина пролежить на підлозі більш ніж 12 годин, виникають пролежні, може розвинутися стан обезводнення, гіпотермія, пневмонія і наступити смерть.

Ми можемо допомогти рідній або просто знайомій людині у поважному віці, виправивши дефекти оточуючого середовища, такі, наприклад, як погане освітлення, слизька і нерівна підлога і т. п., забезпечивши зручний одяг та взуття, а при потребі - допоміжними засобами та пристроями для ходьби.

В оселі потрібно забезпечити хороше освітлення. У нічний час слід включати спеціальні ліхтарики-нічники. Доцільно запаралелити включення світла у коридорі і туалеті. Важливо підтримувати в приміщенні оптимальну температуру, оскільки значні її перепади погіршують кровопостачання головного мозку, координацію рухів немолодої людини.

Необхідно слідкувати за харчуванням, вчасно лікувати серцево-судинні захворювання, включаючи аритмії серця, різкі коливання тиску, зважаючи на те, що причиною падіння може бути головокружіння, як ефект деяких ліків. Своєчасно потрібно виявляти і лікувати й інші захворювання.

Меблі в помешканні варто розставити лише вздовж стін, вони повинні бути зручними для користування. Не має бути різких змін у розміщенні меблів, оскільки людина може „на автопілоті” вночі обійти стіл там, де його тепер немає, і спіткнутися через переставлений стілець.

Рекомендується обклеїти гострі кути меблів спеціальними м’якими накладкам.

У ванній кімнаті підлога повинна бути завжди сухою. Ванну та унітаз слід обладнати спеціальними поручнями. При захворюваннях опорно-рухового апарату доцільно обладнати спеціальний стільчак над унітазом.

Краї сходинок у домі треба виділити контрастною фарбою.

Перила на сходах повинні бути з обох боків, килимові покриття і доріжки потрібно добре фіксувати до підлоги. Паркетну підлогу доцільно покрити доріжками або килимами, але вони не повинні ковзати.

Слід переконати літню людину повільно змінювати положення тіла (підйом з ліжка, зі стільця і т. п.), адже швидкі повороти тіла можуть знижувати артеріальний тиск з головокружінням та втратою рівноваги.

Регулярні прогулянки, плавання, легка гімнастика допоможуть зберегти бадьорість і рухливість старшій людині. Значну роль у попередженні травмування грають тренування відчуття рівноваги, управління рухами. Це корисно всім людям літнього віку, особливо тим, хто відчуває труднощі при ходьбі та при складних по координації рухах, після перенесеної травми або операцїї на опорно-рухомому апараті.

В дуже холодну погоду, коли падає сніг і слизько, бажано переконати людину в поважному віці не виходити з дому, або, якщо це необхідно, супроводжувати чи, принаймні, забезпечити палкою. На цей період слід забезпечити невеликий запас продуктів тривалого зберігання.

Отже, якщо бути небайдужими до своїх рідних та знайомих людей поважного віку та завчасно потурбуватися, то можливо зменшити вірогідність багатьох випадків побутового травматизму літніх людей або значно зменшити їх наслідки. До того ж наші діти, які бачитимуть наше дбайливе та поважне ставлення до старших, у свій час віддячать нам тим же.

Используя электронагревательные приборы над быть очень осторожными. Используя тэн воздушный фастовского производства Вы будете уверены в безопасности своих близких людей. Выбирая любую продукцию на сайте электронагреватель, Вы всегда можете проконсультироваться у специалиста.

Інна Сливінська,
методист обласного методичного кабінету
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області

Ключові слова: 
Розділ сайту: