День працівників цивільного захисту України (День рятівника)

У підписаному 27.08.04 Президентом України Указі № 1010/2004 «Про день працівників цивільного захисту», відзначено значний внесок пожежників і аварійно-рятувальних формувань і служб у справі захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Надалі, згідно Указу Президента Укрїни № 830 від 12 вересня 2008 року цей День став мати назву "День рятівника".
Завдання, які стоять перед національними службами цивільної оборони більшості країн світу, пов’язані сьогодні в основному з проблемами мирного часу, що дозволяє говорити саме про цивільний захист населення, а не про цивільну оборону.
Відбулася об’єктивна переорієнтація більшості національних та міжнародних організацій від завдань військового характеру до реагування на надзвичайні ситуації мирного часу в разі їх виникнення.
Українські рятувальники відзначають своє професійне свято 17 вересня.

День рятівника – свято мужніх, порядних
і відповідальних людей

Захищати Батьківщину та її громадян від пожеж та надзвичайних подій завжди було благородною справою. Рятувальники – представники однієї з найблагородніших професій, щомиті готові вступити у двобій з небезпекою.

Здатність відгукнутись на прохання про порятунок не по наказу, а за покликом серця, було і є визначальною складовою при виборі фаху рятувальника. Це не просто професія - це стан душі, адже своєю повсякденною самовідданою працею, пов’язаною з ризиком, рятувальник завжди готовий прийти на допомогу та виконати найважливіше своє завдання – врятувати та захистити людське життя.

Рятівники – це люди, які усвідомлюють і роблять все від них можливе, для того, щоб з гідністю виконувати обов’язки, покладені на них державою - рятування людей, їх матеріальних надбань від вогняної стихії та інших надзвичайних ситуацій. Це люди, які жодного разу не стояли осторонь, ховаючись за чиїмись спинами, від будь-якого лиха, що відбувалося на теренах нашої країни.

Представники цієї мужньої професії часто ризикують власним життям заради того, щоб захистити найбільшу цінність нашої країни – людей, а значить і саму державу.

Бути рятівником нелегко, оскільки людина повинна мати не тільки високу фахову підготовку та фізичну форму, а й велику мужність та відвагу, вміння приймати відповідальні рішення та правильно ризикувати, готовність жертвувати особистим задля інших та миттєво приходити на допомогу нашим громадянам, незалежно від характеру загрози.

Ураховуючи значний внесок працівників аварійно-рятувальних служб, пожежної охорони, інших спеціальних формувань, а також громадян у справу ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, захисту життя і здоров'я людей, на підтримку ініціативи громадськості та Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Указом президента України від 12.09.2008 № 830/2008 „Про День рятівника” 17 вересня в Україні було встановлено святкування Дня рятівника.

Саме в цей день, православна церква вшановує Святий образ ікони Божої Матері „Неопалима Купина”, що є захисницею людей від вогняної стихії та, водночас, покровителькою рятувальників.

Девіз служби порятунку: „Запобігти. Врятувати. Допомогти.”. Він відображає нелегкі будні рятувальників. Попередження та ліквідація пожеж, різного роду аварій і катастроф, знешкодження боєприпасів, рятування людей на воді, під час дорожньо-транспортних пригод та з-під завалів – ось далеко не повний перелік завдань оперативно-рятувальної служби „101”.

Щороку вмілими та професійними діями рятувальників визволяються з біди тисячі людей, рятується найцінніше, що є у нас - життя.

Приклади відваги та рішучості, проявлені під час виконання службових обов'язків, наочно свідчать про те, що в лавах Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) об'єднані сильні духом, загартовані часом і випробуваннями люди.

За статистикою, щороку в Рівненській області за сигналом „тривога” здійснюється біля п’яти тисяч виїздів на ліквідацію пожеж, надзвичайних подій та проведення інших аварійно-рятувальних заходів. У 2014 році вже здійснено більше 4600 виїздів.

З початку поточного року бійці Головного Управління ДСНС України у Рівненській області врятували 13 людей, не дали вогню знищити понад 580 будівель, понад 50 одиниць техніки, інших матеріальних цінностей на суму більше, ніж на 37 млн. 860 тис. грн.

І, звісно ж, рятувальники Рівненщини не залишилися осторонь трагічних подій, що розвиваються у нашій країні.

Станом на 15 вересня 2014 року на Рівненщині зареєстровано 1 тис. 469 осіб переселенців зі східних регіонів країни, які вимушено покинули свої домівки через останні події в державі. Для них Головним Управлінням ДСНС України у Рівненській області створена „Дорожня карта”.

На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 червня 2014 року № 588-р „Питання соціального забезпечення громадян України, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції”, з метою створення належних умов життєдіяльності та соціального забезпечення відповідної категорії громадян України, які прибули для тимчасового перебування на територію Рівненської області, створений обласний штаб з питань, пов’язаних із соціальним забезпеченням громадян України, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції (АТО).

Керівництво ГУ ДСНС України у Рівненській області спільно з очільником облдержадміністрації Сергієм Рибачком передали пораненим військовослужбовцям, які проходять курс лікування у військовому шпиталі, гуманітарну допомогу, відправили переобладнаний автомобіль для потреб військовослужбовців в зоні АТО, опікуються долею вимушених переселенців, проводять навчальні акції для дітей-переселенців.

Наразі у зоні АТО працюють група психологів та група піротехнічних робіт аварійно-рятувального загону спецпризначення Головного управління ДСНС України у Рівненській області на двох спеціальних автомобілях.

Сьогодні, у складний для нашої країни час, ми можемо бути впевненими у тому, що оперативно-рятувальна служба, не зважаючи ні на що, й надалі залишиться на варті громадської безпеки, охорони матеріальних надбань та з гідністю буде виконувати свій професійний обов’язок.

Рятівники мають усі підстави пишатися своєю працею, адже результат їх роботи - тисячі врятованих людських життів. Безмежна вдячність людей - це найвища оцінка їх благородної праці.

Наприкінці хочеться процитувати щирий вірш учениці 10 класу ЗОШ №12 м.Марганець Ірини Голубєвої:

„Хвала всім тим, хто мрій своїх не зрадив!

Хвала умілим і натрудженим рукам!

Усім, кого в біді зустріти радий –

Хай вам щастить! Хвала рятівникам!”

 

Інна Сливінська,
методист обласного методичного кабінету

НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області