Деревій тисячолистий (кривавник)

Деревій тисячолистий (кривавник) — Achillea millefolium L. (отруйний)

Родина складноцвіті — Compositae

Деревій тисячолистий (кривавник) — Achillea millefolium L.

Як виглядає? Багаторічна трав’яниста рослина 20—50 см заввишки, з приємним запахом (бальзамічним). Кореневище повзке, з пагонами. Стебло пряме, трохи волосисте, як і листки. Листки двоперисті. Кошики, зібрані в багатьох дов­гастих складних щитках на верхівці стебла та його розга­лужень, дрібні, пахучі, звичайно білі (але зустрічаються ро­жеві або з фіолетовим відтінком), на смак гіркі. Цвіте у травні — жовтні.

Де росте? По всій території УРСР — по луках, полях, межах, біля доріг, по схилах, чагарниках, лісах.

Що й коли збирають? Листки, суцвіття і квітки, під час цвітіння.

Коли застосовують? При хворобах печінки, нирок і се­чового міхура, при виразці шлунка, гастритах, при сильних болях (спазмах) у шлунку; як кровоспинне (для збільшення кількості тромбоцитів у крові) при кривавому проносі, кро­вотечі з носа, кровохарканні, при мізерних менструаціях, геморої, виразках, ранах; для поліпшення обміну речовин; при запамороченні, нудоті, головному болю; для поліпшення травлення (діють глікоалкалоїд ахілеїн, дубильні речовини, летка олія, в складі якої є борнеол, цінеол, азулен, вітамі­ни С і К, фітонциди), як потогінний засіб, дають його при нічному нетриманні сечі у дітей і недокрів’ї.

Вживають у вигляді чаю. На 1 склянку окропу беруть 1 столову ложку деревію і настоюють 10 хвилин. П’ють 2 склянки на день, ковтками. Хворі, які мали раніше виси­пи на тілі, не повинні вживати деревій всередину, бо виси­пи можуть знову з’явитися. При сильних болях у шлунку деревій застосовують у суміші з квітками ромашки — 1 сто­лова ложка деревію і 1 столова ложка квіток ромашки на 1 склянку окропу. При запаленні сечового міхура 2 столові ложки суміші деревію, березових бруньок, листя мучниці, трави приворотня і кореня аїру в співвідношенні 2 : 2 : 2 :1 :1 : 1 беруть на 2,5 склянки сирої води, варять 5—7 хвилин, настоюють півгодини, відвар випивають щодня за 4 рази. Спорошковані листки порівну з листками кропиви діють кровоспинно і протизапально (азулен з леткої олії дере­вію).

При хронічних гастритах і виразковій хворобі 2 столові ложки подрібненої трави деревію кип’ятять в 250 мл води 5— 10 хвилин і відвар п’ють по півсклянки, тричі на день за 10—15 хвилин до їди, протягом 25—30 днів. Настоянку ко­шиків деревію на 70% спирту в співвідношенні 1:5 реко­мендують при схильності до стенокардії, при спазмах глад­кої мускулатури кишок (20 крапель перед їдою). Діє спаз­молітично і судинорозширювально. Лікування тривале, але ефект стійкий.

Для лікування ожиріння беруть 1 столову ложку суміші трави деревію тисячолистого, цистозири бородатої, трави звіробою звичайного і в співвідношенні 4:2:2 або в суміші трави деревію тисячолистого, кореня любистку лікарського, шишкоягід ялівцю, цистозири бородатої, кори крушини лам­кої і кори жостеру проносного в співвідношенні 50 : 5 : 5 : 10: 20 :10 на 1 склянку води, варять 5—7 хвилин і п’ють гарячим по 1 склянці вранці, протягом тривалого часу. Слід уникати надміру солодощів, жирних та борошняних страв. Сік деревію з медом вживають для посилення апетиту та поліпшення обміну речовин, а також при хворобах печінки та жіночих хворобах (маткових кровотечах при параметри­тах) . Збільшує кількість молока у матерів, які годують груддю. Вживають по 1 чайній ложці тричі на день. М. А. Носаль рекомендує при сильному серцебитті додавати на 2 чарки неміцного виноградного вина 24 краплі соку де­ревію і 24 краплі соку з рути — випивати щодня за 2 рази.

Сік, витиснутий з чистих листків деревію, нанесений на свіжу рану, спиняє кровотечу і сприяє загоюванню. Так само діє напар з деревію з домішкою 7з частини квіток ро­машки. В цьому напарі добре мити обличчя, особливо коли є висипання на шкірі. Остання стає як оксамит, набуває приємного матового кольору.

 

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: