Ефедра двоколоса — Ephedra distachya L. (отруйна)
Багаторічний кущ з родини ефедрових (Ephedraceae). Росте на приморських і степових схилах, на півдні Лісостепу і в Криму. Наприкінці літа збирають зелені стебла (траву).
Коли застосовують? Як засіб, що підвищує кров’яний тиск і тонізує симпатичний нерв; при алергійних захворюваннях, таких, як бронхіальна астма, сінна пропасниця, кропив’янка; при хронічному бронхіті, емфіземі легень. Добова доза: напар з 12 г сухої трави в 1 склянці окропу.
Жабник польовий — Filago arvensis L.
Однорічна рослина з родини складноцвітих (Compositae).
Поширений по всій території УРСР. У червні — липні збирають його траву -- стебла, листки й квітки. Росте в соснових борах, на піщаних місцях, по вапнякових скелях, на схилах гірських місцевостей.
Коли застосовують? Як засіб протипроносний, протималярійний. Також використовують при істерії, надмірних менструаціях, при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, гіпертонії, грудній жабі. Відвар готують так. З столові ложки трави варять в 2 склянках води, поки не залишиться Уз рідини. Вживають кожні 1—2 години по 1 столовій ложці відвару.
При білях у жінок, зубному болю використовують відвар для полоскання; при золотусі, корості, для компресів при гнійних та застарілих ранах вживають настої 10—15 г трави на 300 мл води.
В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем