Горобина звичайна (ограб), Горобина чорноплода

Горобина звичайна (ограб) — Sorbusaucuparia L.

Горобина звичайна (ограб) — Sorbusaucuparia L.

Де­рево з гладенькою сірою корою 10—16 м заввишки, з родини розових (Rosaceae). Листки чергові, непарноперисті. Квітки білі, дрібні, запашні, схожі на яблуневий цвіт, але зібрані в густі щитки. Цвіте у травні — червні. Плоди ягодоподібні, кулясті, червоні (бувають і чорні — з високим вмістом рути­ну), гіркуваті, терпкі, достигають у вересні і до глибокої зими залишаються на дереві. Росте в лісовій зоні, в гірських районах Карпат і Криму. В Степу, крім околиць Дніпропет­ровська, не зустрічається. Цвіт збирають у травні — червні, ягоди — у вересні — жовтні, після приморозків, коли вони набувають приємнішого смаку.

Коли застосовують? Квіти — засіб сечогінний, проносний, вони допомагають ири мізерних менструаціях у жінок. Ягоди застосовують як вітамінний, протицинготний, сечогінний, антисептичний, протидизентерійний, протипроносний, крово­спинний засіб — дія вітамінів А і С, дубильних речовин, органічних кислот. Сирий сік, багатий на вітаміни, з медом п’ють по У4 склянки двічі-тричі на день. Полівітамінний чай готують так. Половину столової ложки плодів горобини і по­ловину столової ложки плодів шипшини заливають 2 склян­ками окропу, варять 10 хвилин, залишають на добу в на­критій емальованій посудині, додають для смаку меду або цукру й п’ють по Ча склянки двічі-тричі на день.

Горобина чорноплода — Aronia mellanocarpa (Minch.) Elliott.

Невисокий густий кущ з родини розових, 1,5—2 м заввишки. Листки подібні до вишневих, трохи блискучіші. Квіти п’ятипелюсткові, білі або рожеві. Цвіте у травні — червні. Плоди зібрані в грона, соковиті, чорні з сизим нальо­том, 6—16 мм у діаметрі, достигають наприкінці літа — на початку осені, кислувато-солодко-терпкуваті на смак. У пло­дах багато рутину, аскорбінової кислоти, цукру, йоду, в них також містяться органічні кислоти, каротин, вітаміни В, РР, дубильні речовини, флавоноїди, антоціани, мікроелементи — марганець, молібден, магній, залізо. Ягоди горобини є кон­центратом вітаміну Р (500 мг%) і тому їх рекомендують при атеросклерозі, гіпертонічній хворобі, при геморагічних діа­тезах, тиреотоксикозах, гломерулонефриті, кровотечах різ­ного походження, при лікуванні антикоагулянтами.

З ягід виготовляють повидло. 1 кг промитих і дещо під­сушених ягід розтирають з 700 з цукру-піску. Вживають по 75—100 з двічі на день у поєднанні з вітаміном С. Зберігають у сухому холодному місці. В ягодах містяться речовини, які гальмують розмножування мікробів. Повидло протипоказане при підвищеному зсіданні крові та при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки. Горобину чорноплоду можна вирощувати по всій території України, де не росте софора японська, плоди якої діють подібно.

 

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: