Грицики звичайні

Грицики звичайні (Л) — Capsella bursa pastoris Medic.

Родина хрестоцвіті — Cruciferae

Грицики звичайні (Л) — Capsella bursa pastoris Medic.

Як виглядають грицики звичайні? Однорічна, іноді дво­річна трав’яниста рослина 20—50 см заввишки, з прикорене­вою розеткою перисторозсічених листків і простим, іноді гіллястим, стеблом, на якому листки дрібні, сидячі, цілі або виїмчасто-зубчасті. Квітки білі, дрібні, зібрані в довгу во­лоть. Плоди поступово достигають від низу до верху — це стручки у вигляді серця або торбинки. Цвіте у березні — жовтні.

Де ростуть? По всій території У PCP (надоїдливий бур’­ян) — на полях, городах, коло доріг, жител.

Що й коли збирають? Усю квітучу рослину, з травня по серпень.

Коли застосовують? Як продукт харчування: листки кла­дуть у супи, борщі, салати, насіння замінює гірчицю. Гри­цики містять у собі вітаміни С і К, яблучну і цитринову кислоти, холін, сапоніни, калій; їх листки мають фітонцидну активність (як хрін), містять сірку. Експериментально до­ведено, що грицики знижують артеріальний тиск крові, по­силюють скорочення м’язів матки і звужують периферичні кровоносні судини.

У вигляді чаго грицики готують так. На 1 склянку окро­пу беруть 2 чайні ложки грициків і настоюють 10 хвилин. П’ють 1 склянку натщесерце і 1 ввечері, ковтками: при хво­робах нирок і сечового міхура, опухлій селезінці, при крово­течах з носа, легеневих, ниркових, при виснажливих мат­кових кровотечах в клімактеричний період; при холецисти­тах, розладах обміну речовин, при кам’яній хворобі. Сік

з   подавлених і витиснутих рослин грициків допомагає при ревматизмі і проносах (40—50 крапель на ложку води або чарку горілки).

При гіпертонії і атонії кишок (діють холін, глікозид гі- зопін, інозид, алкалоїди, цитринова кислота) грицики мають властивість знижувати кров’яний тиск і посилювати пери­стальтику кишок. Настоюють 2—3 столові ложки сухої або свіжої трави грициків в 1 склянці окропу 15 хвилин і ви­пивають напар протягом дня за 3 рази. Дуже корисно вжи­вати грицики, добре стерті в ступці з цукром (15 г свіжої трави грициків з 45 г цукру). Цю масу споживають протя­гом дня.

При каверні в легенях на 2 склянки води беруть 2 столо­ві ложки грициків, 1 столову ложку дубової кори і півсклян­ки портвейну; усе це варять 10 хвилин у закритій посудині

і  весь напар випивають протягом дня (за три рази).

Для припинення тривалих маткових кровотеч 1 столову ложку суміші трави грициків, трави споришу і трави оме­ли білої в співвідношенні 3:3:4 заварюють в 1 склянці води, настоюють півгодини і п’ють щодня ввечері по ZU склянки.

Застосовують настій для компресів на забиті місця і садна.

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем
 
Розділ сайту: