Грицики звичайні (Л) — Capsella bursa pastoris Medic.
Родина хрестоцвіті — Cruciferae
Як виглядають грицики звичайні? Однорічна, іноді дворічна трав’яниста рослина 20—50 см заввишки, з прикореневою розеткою перисторозсічених листків і простим, іноді гіллястим, стеблом, на якому листки дрібні, сидячі, цілі або виїмчасто-зубчасті. Квітки білі, дрібні, зібрані в довгу волоть. Плоди поступово достигають від низу до верху — це стручки у вигляді серця або торбинки. Цвіте у березні — жовтні.
Де ростуть? По всій території У PCP (надоїдливий бур’ян) — на полях, городах, коло доріг, жител.
Що й коли збирають? Усю квітучу рослину, з травня по серпень.
Коли застосовують? Як продукт харчування: листки кладуть у супи, борщі, салати, насіння замінює гірчицю. Грицики містять у собі вітаміни С і К, яблучну і цитринову кислоти, холін, сапоніни, калій; їх листки мають фітонцидну активність (як хрін), містять сірку. Експериментально доведено, що грицики знижують артеріальний тиск крові, посилюють скорочення м’язів матки і звужують периферичні кровоносні судини.
У вигляді чаго грицики готують так. На 1 склянку окропу беруть 2 чайні ложки грициків і настоюють 10 хвилин. П’ють 1 склянку натщесерце і 1 ввечері, ковтками: при хворобах нирок і сечового міхура, опухлій селезінці, при кровотечах з носа, легеневих, ниркових, при виснажливих маткових кровотечах в клімактеричний період; при холециститах, розладах обміну речовин, при кам’яній хворобі. Сік
з подавлених і витиснутих рослин грициків допомагає при ревматизмі і проносах (40—50 крапель на ложку води або чарку горілки).
При гіпертонії і атонії кишок (діють холін, глікозид гі- зопін, інозид, алкалоїди, цитринова кислота) грицики мають властивість знижувати кров’яний тиск і посилювати перистальтику кишок. Настоюють 2—3 столові ложки сухої або свіжої трави грициків в 1 склянці окропу 15 хвилин і випивають напар протягом дня за 3 рази. Дуже корисно вживати грицики, добре стерті в ступці з цукром (15 г свіжої трави грициків з 45 г цукру). Цю масу споживають протягом дня.
При каверні в легенях на 2 склянки води беруть 2 столові ложки грициків, 1 столову ложку дубової кори і півсклянки портвейну; усе це варять 10 хвилин у закритій посудині
і весь напар випивають протягом дня (за три рази).
Для припинення тривалих маткових кровотеч 1 столову ложку суміші трави грициків, трави споришу і трави омели білої в співвідношенні 3:3:4 заварюють в 1 склянці води, настоюють півгодини і п’ють щодня ввечері по ZU склянки.
Застосовують настій для компресів на забиті місця і садна.
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем