Грип та ГРВІ - що потрібно знати?

Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) залишаються одними з небагатьох інфекційних хвороб, які не мають тенденції до зниження, та є практично єдиним інфекційним захворюванням, епідемії якого виникають майже щорічно та по кількості випадків перевершують всі інші інфекційні захворювання разом взяті, вражаючи людей різного віку і приносять великий економічний збиток державі.

У більшості випадків захворювання починається раптово. Хворий може назвати не лише день, а й час захворювання. Підвищується температура тіла до 38-40ºС. Хворі скаржаться на сильний головний біль, ломоту у всьому тілі, розбитість, нежить, сльозотечу, першіння у горлі, в’ялість, сонливість, запаморочення. В окремих випадках можливе безсоння, іноді блювота, гарячка, судоми, втрата свідомості. Можливі крововиливи в шкіру і слизові оболонки, носові, маткові, легеневі, шлунково-кишкові, виражена задуха, зниження артеріального тиску, приглушенні тони серця.

В тяжких випадках у дітей раннього віку можуть бути судоми, порушення дихання та інші небезпечні прояви.

У випадках легкого перебігу хвороби температура тіла може залишатись нормальною, хоча у хворого спостерігається нежить, невелика кволість і незначний головний біль. Досить часто при такому протіканні хвороби хворий постільного режиму не дотримується і переносить хворобу, як кажуть, „на ногах”, прийнявши її за місцеве ураження слизової оболонки носоглотки. Проте, треба знати, що зниження працездатності та загальне нездужання часто свідчать про грип. Перенесення ж грипу на ногах може викликати тяжкі ускладнення хвороби.

Профілактичні заходи спрямовані насамперед на підвищення несприятливості організму до дії збудників грипу та ГРВІ, а також заходи санітарно-гігієнічного спрямування, тому насамперед необхідно:

  • вести здоровий спосіб життя, виконувати ранкову гімнастику;
  • не обмежувати себе в прогулянках на свіжому повітрі;
  • виконувати контрастні обливання водою;
  • здійснювати провітрювання і вологе прибирання приміщень.

Не слід забувати, що в повітрі приміщення, де перебуває хворий, може бути збудник хвороби - вірус. Його легко знешкодити простими доступними методами. Для цього необхідно систематично провітрювати приміщення. Ця процедура зменшує концентрацію вірусу у повітрі настільки, що загрози заразитись грипом у такій кімнаті практично немає.

На посуді, рушникові та носовій хустинці, білизні вірус може зберігатися тривалий час. Щоб продезінфікувати посуд, його миють з милом, ошпарюють або кип'ятять протягом 5хв. Забруднені вірусом рушники, носові хусточки та білизну до прання висушувати не рекомендується. Потрібно їх спочатку виварити, потім випрати і лише після цього висушити. Якщо зразу після забруднення цього зробити з якоїсь причини не вдається, таку білизну до прання слід зберігати в закритих целофанових мішках.

Госпіталізації підлягають хворі з важким ступенем хвороби і ускладненнями, а також ті, хто страждає важкими хронічними хворобами серцево-судинної системи, органів дихання, а інші хворі лікуються вдома.

Всі хворі повинні дотримуватись постільного режиму протягом всього періоду хвороби. Хворому потрібно давати багато пити теплого чаю з малиною, медом, липовим цвітом. Важко хворого необхідно повертати в ліжку, пропонувати йому робити дихальну гімнастику з метою профілактики застою в легенях.

Для профілактики захворювання на грип та ГРВІ потрібно:

  • уникати контактів з людьми, які чихають і кашляють;
  • не торкатися руками очей, рота і носа;
  • надягати марлеву пов’язку під час епідемії в місцях скупчення людей чи при контакті із хворим;
  • регулярно ретельно мити руки з милом, протирати їх спиртовмісним засобом для дезінфекції рук;
  • здійснювати вологе прибирання, провітрювання і зволоження повітря у приміщенні;
  • дотримуватися раціонального харчування з великою кількістю свіжих овочів та фруктів;
  • підбирати одяг відповідно до сезону, проводити часте миття рук.

Пам’ятайте - самолікування може призвести до негативних наслідків!

Андрій Клещевніков,
заступник начальника центру з навчальної та виробничої роботи
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області

Ключові слова: 
Розділ сайту: