Хвощ польовий

Хвощ польовий — Equisetum arvense L. (отруйний)

Хвощ польовий — Equisetum arvense L. (отруйний)

Родина хвощові — Equisetaceae

Як виглядає? Багаторічна трав’яниста рослина 10—15 см заввишки, з чорнуватими членистими кореневищами (під­земними і надземними), на яких є часто круглі борошнисті бульбочки, немов горішки (печені за смаком нагадують кар­топлю). Стебла двох видів: плодоносні з’являються рано на­весні, вони негалузисті, 10—20 см заввишки, червонувато-білі, соковиті, з великими ніхвами, з 8—9 зубцями на кожному членику стебла, на верхівці вінчає їх овально-циліндричний, спороносний колос; неплідні стебла — жорсткі (багаті на кремнеземову кислоту), розвиваються пізніше, гіллясті, 50 см заввишки, борознисті, членисті і з піхвами, які мають 8—9 чорних зубців з білою смужкою. Гілки їх розміщені кільцями у вузлах стебел, іноді утворюють вторинні дріб­ніші гілочки. Гілки прості, борознисті, з піхвами і з З—1 зубцями, спрямовані догори. Спори з’являються у квітні — травні.

Де росте? По всій території У PCP — на парових полях і кислих грунтах, на луках, коло канав, на берегах рік, на пісках. Найсприятливіше на нирки діє хвощ польовий.

Що й коли збирають? Літні пагони в суху погоду; сушать швидко в тонких шарах, бо чорніють.

Коли застосовують? Як засіб кровоспинний, протигниль­ний, дубильний і сечогінний при застійних явищах внаслідок розладу кровообігу (декомпенсації серцевої діяльності) ; зменшує набряки й опухи, при ексудативному плевриті; при каменях сечового міхура (збільшує виділення сечі, зменшує біль у ділянці міхура і знижує кількість білка в сечі, очи­щує сечоводи від усяких шлаків), при отруєнні оловом.

При гострому запаленні нирок рослину вживати не ре­комендують, проте вона поліпшує загальний стан обміну речовин, впливаючи на діяльність печінки, селезінки і кишок {при проносах). У суміші хвощ польовий вживають для лікування подагри, ревматизму, емфіземи, навіть туберку­льозу легень (діє кремнеземова кислота), також як крово­спинний засіб при кривавому блюванні, геморої, маткових кровотечах (діють дубильні речовини, алкалоїд палюстрин, сапонін еквізетонін, еквізетова кислота та інші органічні кислоти, вітамін С, каротин, мінеральні солі).

На 1 склянку води беруть 1 столову ложку трави хвоща і кип’ятять близько ЗО хвилин. П’ють по 1 склянці вранці (натщесерце) і ввечері ковтками (при болісному виділенні сечі вживають гарячий чай з суміші, порівну, трави хвоща і квіток ромашки; при спазмах сечового міхура — чай з су­міші, порівну, трави хвоща і квіток волошки синьої — по З склянки на день; також роблять масажі та на ділянку сечо­вого міхура кладуть подушечку, наповнену гарячим розпа­реним хвощем). При каменях сечового міхура беруть суміш листків полину звичайного, мучниці, насіння моркви, трави хвоща і насіння кропу запашного (АпеШиш graveolens Ь.) у співвідношенні 2 : 3 : 3 : 2 : 2, заливають усе 2 склянками води і настоюють цілу ніч у духовці або печі. Вранці кип’я­тять 5—7 хвилин і п’ють по півсклянки 4 рази на день.

Як кровоспинний засіб при надмірних менструаціях вжи­вають суміші (порівну) трави хвоща з травою грициків, а при кривавому блюванні (порівну) — трави хвоща з шиш­коягодами ялівцю.

Траву хвоща польового можна вживати не лише при во­дянці серцевого походження, запаленні і спазмах сечового міхура, сечокам’яній хворобі, подагрі, туберкульозі легень, захворюваннях печінки, кровотечах (носових, маткових, ге­мороїдальних), але також і при запаленні сідничного нерва, при головних болях і аддісоновій хворобі (бо доведено, що хвощ стимулює функцію кори наднирників).

При озені водний настій трави хвоща (2 столові ложки на 2 склянки води, парять цілу ніч у духовці) втягують вранці у ніздрі і полощуть ним рот при афтозних і виразко­вих процесах. Такий настій вживають для спринцювання піхви при білях у жінок, для примочок при хворобах шкіри (стригучий і сверблячий лишай, екзема), на гнійні рани, фу­рункули, лишаї; також приймають ванни, до яких додають відвар 4 ложок трави хвоща в 1 л води. Сидячі ванни роблять при сечокам’яній хворобі (коліках) і болях в ділянці сечо­вого міхура.

Хвощ застосовують у косметиці. 1 столову ложку трави хвоща польового заливають 1 склянкою окропу, нагрівають на слабкому вогні 5 хвилин, відціджують і напар вживають для примочок і протирання при жирній і пористій шкірі обличчя.

 

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: