Серед плазунів України більшого хижака як звичайний вуж знайти важко. Вуж звичайний (Natrix natrix) - найпоширеніший представник лускатих плазунів в лісостеповій зоні України. Належить до ряду неотруйних змій, що мешкають неподалік водойм, або у надміру зволожених ділянках. На відміну від своїх близьких родичів - вуж абсолютно безпечна змія, однак може завдавати незначної шкоди господарській діяльності: вужі можуть викрадати малих курчат, або поїдати яйця курей і качок. Однак вужі приносять і користь, зокрема поїдають різноманітних гризунів - миш та ховрахів, які є значними шкідниками в господарстві. В Україні та Білорусі в минулому столітті практикувалося одомашнення вужів саме з цією метою. Вуж більш хижий навіть ніж інші змії, зокрема і отруйні, тому його з впевненістю можна назвати головним хижим плазуном України.
Характерною ознакою вужів, що відрізняє їх від інших змій - це наявність жовтих плям по обидва боки черепа, але забарвлення тіла може бути різним - від чорного, до світло-сірого, і навіть коричневого, що свідчить про мутацію видів.
Вуж має довжину до 120 см. Належить до яйцекладних змій, які відкладають свої яйця в середині травня. На зиму залягають в сплячку. Якщо раніше вони починали залягати в кінці вересня, то зараз, у зв’язку зі змінами клімату початок сну вужів починається десь в середині жовтня, і не раніше. До речі вужі у народних віруваннях тісно пов'язані з народним календарем. Приміром здавна вважалося, що на свято Воздвиження (27 вересня) змії починали сповзатися до лісу і залягати в сплячку, тому в цей день не ходили до лісу. Але це вже є народні забобони, однак все ж слід пам'ятати, що будь які плазуни не люблять контакту з людиною. Нині вуж звичайний занесений до Червоної книги України, як вид що перебуває під загрозою винищення.
Джерело: Природничо-географічне товариство