Карпати

КарпатиЧарівні Карпати

Карпати - це гірська система в Центральній та Південній Європі, яка простягається серповидною дугою на 1600 кілометрів від Словаччини до Болгарії. Загальна площа масиву становить 190 тис.км;
Розкинулися на території 4 держав: Польщі, Словаччини, України та Румунії, а їх "відроги" заходять на територію Угорщини, Чехії, Австрії та Сербії;
 
Найвища точка Карпат - Пік Герлаховський (Герлаховський Штіт) висотою 2655 метрів, який знаходиться на території Словаччини. Доречі ця гора змінювала свою назву кілька разів. Після з'ясування того, що Герлаховсткий Штит є найвищою горою Карпат, нею зацікавилась влада Австро-Угорської імперії і з 1896 по 1918 роки гора називалась іменем імператора Франца Йосипа І. Уряд новоствореної Чехословаччини у 1923 році замінив назву на Шпиль Легіонерів (Štít Legionárov). З 1932 року вершина носить нинішню назву. Однак у 1949 році гора була перейменована на Пік Сталіна, і називалась так до 1959 року, коли їй була остаточно повернена назва «Герлаховський пік».
 
Походження назви "Карпати" наразі істориками не з'ясоване. Ряд дослідників вважають, що оронім виник з назви фракійського племені карпи, що проживало на території Передкарпаття у ІІІ-ІV століттях н.е., однак вперше назву "Карпати" в V столітті до н.е. використав Геродот, який також описав річку Карпій, яка впадає в Дунай (ймовірно це був Прут).
 
Що ж стосується Карпат, то вони є головною ділянкою Великого Європейського вододілу між Балтійським та Чорним морями. Це молоді гори, які сформувалися в альпійсько-гімалайську епоху горотворення, і їхній вік не перевищує 27 мільйонів років.

Джерело: Природничо-географічне товариство