Копитняк європейський (підгорішник) — Asarum europaeum L. (отруйна)
Родина хвилівникові — Aristolochiaceae
Де росте? Майже по всій території УРСР, крім Криму,—в тінистих листяних, рідше — в хвойних лісах.
Що й коли збирають? Кореневища — навесні, листя — під час цвітіння (в травні).
Коли застосовують? Як сечогінний (при водянці), відхаркувальний блювотний, протизапальний, молокогінний засіб. Регулює функціональну діяльність шлунка і серця, менструальний цикл, лікує від алкоголізму. Складник леткої олії азарон, що міститься в копитняку європейському, отруйний. Рослина протипоказана при вагітності.
При мізерних менструаціях перетертий з кореня порошок беруть на кінчик складаного ножика (0,2—0,5), всипають у чарку молока і випивають натщесерце 1 раз на день. Ця доза діє ефективно при гарячці і глистах, також при мігрені, грудній жабі, істерії, надчутливості. Якщо ж взяти порошку більше (до 5 г), то .це може спричинити блювання.
Відвар кореня готують так. На 1 склянку окропу (або козячого молока) дають половину чайної ложки подрібненого кореня, 1 хвилину варять і відціджують. П’ють по 1 столовій ложці 3—4 рази на день при мізерних менструаціях, нестравності шлунка (диспепсії), при гастритах, ентеритах, хворобах печінки та від жовтяниці. При серцевих хворобах діє як заспокійливий засіб. Дітям при судомах або наслідках переляку дають половину ложки 1 раз на день відвару з половини чайної ложки кореня в 1 склянці молока. Відвар цього кореня на воді застосовують проти алкоголізму — 1 столову ложку відвару вливають в 1 склянку горілки (приховано від алкоголіка). Цей засіб спричинює блювання і часто змушує п’яниць відвертатися з огидою від спиртових напоїв (М. А. Носаль).
Відвар з 1/5 чайної ложки подрібненого листя копитняка в 1 склянці окропу вживають проти глистів. При лихоманці п’ють по 1 столовій ложці відвару двічі на день протягом 2—3 тижнів. Цим відваром також лікують при алкоголізмі.
Як відхаркувальний засіб вживають при бронхіті: беруть 1 столову ложку суміші (порівну) листків копитняка, розхідника звичайного і нетреби на 1 склянку окропу, настою ють 10 хвилин І п’ють по півсклянки 5—6 разів на день.
Настій листків поліпшує серцеву діяльність, спричинює значне звуження судин і підвищення тиску крові.
Відвар кореня копитняка використовують як примочку при хворобах очей. Настоянкою на оцті його трави натирають місця тіла, уражені коростою. Порошок з кореня, якщо його нюхати при запаленні верхніх дихальних шляхів чи при головному болю, спричинює чхання.
В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем