Китайський календар

Китайський календар

Легенда про китайський календар

Зі зростанням популярності східної культури у світі (в першу чергу китайської) все більш популярними стають і відповідні свята. Зокрема в усьому світі відзначають ще один новий рік, і на цей раз "китайський". Однак багато хто із нас вже давно користується китайськими традиційними елементами фольклору, зокрема календарем. Важко серед нас знайти того, хто б не знав у рік якої тварини він народився за китайським календарем. Воно й не дивно, адже цей календар нині в світі дуже популярний. Приміром саме сьогодні настав рік бика, який прийшов на заміну року щура. Всього китайський календар має 12-річний цикл, і кожен рік має свою традиційну тварину (бацюк, бик, тигр, кріль, дракон, змія, кінь, вівця, мавпа, півень, пес і свиня). Однак навіть 12-річні цикли об'єднані в групи п'яти стихій (дерево, земля, вода, метал і вогонь). Саме тому насправді ці цикли не 12-річні, а 60-річні. Наприклад народжені в 1988 році мають знак земляного дракона, народжені в 1979 році - земляної вівці, а народжені приміром в 2001 році будуть належати до знаку металічної змії.
 
Що ж стосується послідовності знаків, то вона абсолютно не даремна, і кожен символ року смінює попереднього з чіткою закономірністю. В Китаї є стародавня легенда, яка переповідає про так звані "великі гонки" тварин, які визначили послідовність символів китайського 12-річного циклу. Її переповідають приблизно так:
"Колись давним давно Нефритовий Імператор вирішив порахувати скільки йому років, і скільки існує світ, однак не зміг цього зробити через те, що збився з ліку. Зрозумівши що на майбутнє його царству потрібне літочислення, аби знати плин часу і подій, він вирішив створити календар. Аби роки в ньому не зливалися в єдиний плин часу, захотів, аби кожен рік мав свій символ у вигляді тварини, яка буде його символізувати. Саме тому він наказав своїм пташкам сповістити новину в царстві усім звірям і птахам, аби ті зібралися в назначений час на березі Великої Річки, і дванадцять тварин, які першими подолають річку, і прийдуть на інший берег, матимуть свій особистий рік в літочисленні. Тварини лісів із захопленням сприйняли ідею Нефритового Імператора, і кожен з них захотів аби на їхню честь був цілий рік.
І от настав день перегонів. Щур прокинувся раніше за всіх, і вийшовши на берег річки він зрозумів що самотужки її не перепливе. Після цього він почав ходити серед інших тварин і просити, аби ті допомогли йому перепливсти річку. Тигр, кролик і змія йому відмовили, і лише бик, маючи добре серце, вирішив взяти щура із собою. Кіт також попросив бика взяти його із собою. Коли бик зайшов у річку, на спині в нього сиділи кіт і щур, однак підступно щур зіштовхнув кота, і той впав у воду. Коли бик переплив на інший берег, щур зіскочив із бика, і першим прибіг до Нефритового Імператора, який вже чекав звірів на іншому березі. Імператор помітив що щур підступно викинув кота, і покарав щура тим, що на нього тепер постійно буде полювати кіт. Незважаючи на це, щур став першою твариною, і Імператор віддав йому перший рік циклу, а бик став другим. Гордий дракон вирішив не перепливати річку, а просто перелетів її. Однак десь на середині річки він помітив, як кролик, тигр та кіт бовкаються у воді, і не можуть справитися із сильною течією. Вони стали просити дракона, аби той допоміг їм. Незважаючи на свою гордість і поважність, дракон все ж вирішив допомогти їм. Він схопив тигра, кота і кроля своїми пазурями, і потягнув їх на інший берег. Помітивши як дракон допоміг іншим, Нефритовий Імператор проголосив його священним знаком через його могутність, поважність, величність, і в той же час доброту. Саме тому тигр прийшов третім, кріль четвертим, а дракон лиш п'ятим.
Наступним на берег річки вийшов кінь, який вже почав прямувати до Імператора, але помітив у себе під ногами змію. Він так її злякався, що став дибки і гучно почав іржати з переляку. Скориставшись панікою коня, змія поповзла далі, і таким чином перехитрила коня, прийшовши шостою. Кінь був сьомим.
 
Потім Нефритовий Імператор поглянув на річку, і побачив як півень, вівця і мавпа дружно гребуть на спільно зробленому плоті. Коли вони припливли до берега, Імператор похвалив цих трьох звірів за дружбу, і наказав їм, аби вони самі вирішили, хто з них буде восьмим, дев'ятим і десятим знаками. Порадившись, вони вирішили аби вівця була восьмою, так як вона не лише гребла більше за всіх, але й веселила друзів веселими піснями. Мавпа стала дев'ятою, а півень десятим.
 
Одинадцятою припливла на берег собака. Вона дуже здивувалася, коли помітила що на березі вже майже всі. Вона не надто поспішала, коли перепоивала річку, вважаючи що вона і так буде першою бо ніхто від неї не плаває краще. Однак її ж самовпевненість ледь не зіграла з нею злий жарт. Коли практично всі тварини стояли біля Нефритового Імператора, вони почули як хтось хропе в очереті. Підійшовши до хащів, Імператор помітив там свиню, яка спала. Коли він її розбудив, свиня повільно і вальяжно підійшла до інших звірів. Саме тому свиня стала дванадцятим знаком.
А що ж сталося з котом, запитаєте Ви? Кіт так і не ввійшов до циклу, однак став поряд із кроликом. Нефритовий Імператор вирішив, що кіт хоч і не матиме свого року, але зможе в будь-коли помститися щуру за зроблену йому підлість. З того часу коти і щури не миряться між собою..."
 
Ось така легенда. Вірити їй, чи не вірити - справа Ваша.

Джерело: Природничо-географічне товариство

 
Ключові слова: 
Розділ сайту: