Липа серцелиста, Омела былав

Липа серцелиста — Tilia cordata Mill.

     Родина липові — Тіїіасеае

Омела біла — Viscum album L. (отруйна)

     Родина омелові — Loranthaceae

липа серцелистаЯк виглядає липа серцелиста? Довговічне дерево з шат- роподібною кроною цо 25 м заввишки. Листки серцеподібні, дрібно зубчасті, зверху темно-зелені, знизу сизуваті. Квіт­ки — жовтувато-білі, запашні, по 5—16 в суцвіттях з жов­тувато-зеленим плівчастим приквітком. Плід — горішкопо- дібний, рудувато-повстистий. Цвіте в червні — липні. Ме­донос.

Де росте? Майже по всій території УРСР — в лісах лісо­вої і лісостепової зон, в парках, вздовж алей, біля садиб.

Що й коли збирають? Квітки з приквітками, під час цві­тіння. В них містяться глікозиди тіліацин і гесперидин, слиз, дубильні речовини, каротин, вітамін С, летка олія, фітонциди.

Коли застосовують? Як потогінний засіб при простудних захворюваннях застосовують квітки липи, дивини скіпетро- видної і бузини чорної у співвідношенні 5:2:3 і окремо. Через те, що в них багато слизу, діють болезаспокійливо і протисудомно (при знепритомнінні, головному болю, істе­рії, епілепсії). їх додають до інших сумішей для лікування захворювань шлунка, печінки, кишок, сечового міхура і ни­рок, при сечокам’яній хворобі, болі і різі в животі, ревма­тизмі.

У вигляді чаю готують так. На 1 склянку окропу беруть 1 столову ложку квіток і настоюють 10 хвилин. Підсолодже­ний медом або цукром п’ють гарячим на ніч, також при грипі, кашлі, кору, свинці. Рекомендують пити тривало ли­повий чай хворим на атеросклероз, проти поліглобулії і надмірної в’язкості крові; до суміші додають липовий цвіт для лікування цукрового діабету. З вугілля липового дере­ва готують дрібний порошок, який вживають 3—4 чайні ложки на день при проносах, здутті кишок, відригуванні, дизентерії. Відваром липового цвіту полощуть горло при ан­гінах. Розтовчені до консистенції тіста бруньки або мезгу з камбію кори липи (також розварену молоду кору) при­кладають на попечені місця, гемороїдальні гулі, нариви, роблять з них компреси при маститі, на болісні місця при подагрі. Пилом порошку з насіння (горішків) спинюють кро­вотечі з носа (в лежачому положенні) і з ран.

омела білаЯк виглядає і де росте омела біла? На липах, тополях, вербах, дубах, березах, яблунях, грушах паразитує вічно­зелений, кулястої форми кущ. Листки його супротивні, дов­гасті, шкірясті, з невиразними паралельними жилками; во­ни залишаються на зиму. Квітки жовтувато-зеленуваті, од­ностатеві, дводомні, сидять пучками по 5—6 в розвилках стебел і на кінцях гілок. Плоди — овальні несправжні ягоди, білі, клеїсті, дозрівають наприкінці травня. Цвіте омела в лютому — квітні. Збирають листки і кінці гілок, не товщі як олівець, у жовтні — березні, звичайно після цвітіння, ягоди — в травні. Росте в Розточчі-Опіллі, на Поліссі, в Лі­состепу, значно рідше — в північній частині Степу і в Кри­му, не росте в південних районах Степу. Рослина отруйна при тривалому вживанні.

Коли застосовують? Як кровоспинний і болезаспокійли­вий, глистогінний засіб; при надмірних менструаціях і ін­ших кровотечах — після пологів, маткових, шлунково-киш­кових; при епілепсії, істерії, підвищеному тиску крові (понижує збудність судино-рухових центрів у довгастому і спинному мозку).

Вживають у вигляді відвару. На 1 л води беруть 4 сто­лові ложки трави омели і кип’ятять 5—7 хвилин. П’ють по півсклянки тричі на день. В рослині містяться: ^холін, аце­тилхолін, пропіонілхолін, олеанова й урсулова кислоти, ві­таміни, віскотоксин — суміш амінокислот і цукрів, яка зни­жує кров’яний тиск. Омелу вживають люди похилого віку при поганому самопочутті, занепаді сил, судомах, головно­му болю і запамороченні (атеросклероз, гіпертонія), а також при артрозах, спондиліті, хронічних захворюваннях сугло­бів. Посилююяи скорочення матки, омела припиняє маткові кровотечі. Встановлено, що очищений екстракт омели, вве­дений шляхом ін’єкції, гальмує розвиток ракових клітин при злоякісних пухлинах, які не піддаються операції.

У вигляді чаю готують так. На 1 склянку холодної води беруть 1 чайну ложку подрібненої рослини і настоюють цілу ніч. П’ють по 7з склянки тричі на день. Лікування тривале. Для вигнання круглих глистів вживають суміш листків омели і кореня валеріани у співвідношенні 1 :2, подрібнених на порошок, по 1 чайній ложці щодня протя­гом трьох днів. При цьому їдять багато свіжої тертої моркви.

При надмірних менструаціях 1 столову ложку суміші (порівну) трави омели білої, трави грициків звичайних і трави споришу варять 15 хвилин у склянці води. Випивають вранці й увечері по 1 склянці.

При атеросклерозі і гіпертонічній хворобі І—II ступенів настоюють 1 повну столову ложку суміші трави омели бі­лої, квіток глоду колючого, листків меліси, кореня валеріа­ни, листків барвінку і плодів кмину в співвідношенні 3:2: : 1,5 :1,5 : 1 : 1 протягом 2 годин в 1 склянці окропу; випива­ють 2 склянки на день. Або 1 повну столову ложку трави омели білої, трави барвінку, трави хвоща польового, квіток глоду колючого, трави деревію тисячолистого у співвідно­шенні 1,5 : 1,5 : 1,5 : 1,5 : 3 настоюють 3 години в 1 склянці води, варять 5 хвилин, напарюють 15 хвилин і випивають ковтками протягом дня. Або ж беруть 1 повну столову лож­ку суміші трави омели, трави деревію тисячолистого, трави хвоща польового, трави гусячого перстачу і трави рути за­пашної в співвідношенні 3 : 3 : 3 : 1 : 1 на 1 склянку холодної води і готують напар, як згадувалось вище.

Відваром суміші деревію тисячолистого, гірчака перце­вого, дубової кори, листків кропиви дводомної, квіток білої глухої кропиви (по 1 столовій ложці) і 1,5 столової ложки трави омели (кип’ятять 20 хвилин в 1 л води) роблять про­мивання, примочки, компреси на рани, що погано гояться, нариви, виразки; ним промивають також піхву при білях у жінок або додають його до сидячих ванн при лікуванні геморою.

***** Современные технологии движутся неумолимо вперед. Не так давно мы искали любимые фильмы на двд. А если вы любитель большого количества фильмов, то вам приходилось искать так же место для хранения двд. Но теперь с местом решить проще, ведь можно купить фильм на жестком диске. Причем не один, как известно на жесткий диск влезает много. Это так же удобно, ведь на одном жестком диске вы можете с собой на дачу прихватить целую видеотеку )

 

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

Розділ сайту: