Любисток лікарський, Підлісник європейський

Любисток лікарський — Levisticum officinale Koch.

Підлісник європейський  — Sanicula europaea L.

Родина зонтичні — Umbelliferae

Як виглядає любисток лікарський? Багаторічна трав’я­ниста рослина до 2 м заввишки. Має специфічний запах, схожий на запах селери К Корені мають пряний смак. Стеб­ло її просте, порожнинне, циліндричне, вгорі гіллясте. Лист­ки блискучі, перисторозсічені, надрізанозубчасті, зі своєрід­ним холодком, яким віє, коли до них доторкатися. Відрізки прикореневих стеблових листків великі, яйцевидно-клино­видні. Квітки дрібні, світло-жовті (як у кропу), округлі, із загнутою верхівкою, зібрані у складний зонтик. Плоди — крилаті двосім’янки. Цвіте в червні — липні.

Де росте? Вирощують у квітниках, на городах як деко­ративну і пряну рослину (за повір’ям рослина має власти­вість причаровувати коханих), зустрічається також у зди­чавілому стані.

Що й коли збирають? Листки — під час цвітіння, насіння і дво-, трирічні корені — восени; корені сушать у затінку.

Коли застосовують? Як сечогінний, відхаркувальний, кровооздоровний, болетамувальний і серцевий засіб (діють а-терпенеол, органічні кислоти, камеді, смоли і дубильні ре­човини). Збільшуючи кровонаповнення органів таза, корені любистку діють ефективно при порушенні менструального циклу (болях). Вони протипоказані вагітним.

Застосовують у вигляді відвару. З столові ложки сухого подрібненого кореня заливають 1 л холодної води, напарю­ють у духовці цілу ніч, вранці варять 5—7 хвилин, настоюють 20 хвилин, проціджують, відтискують і випивають за 5 разів — при захворюваннях нирок, особливо при водянці, при хворобах серця, запаленні легень, як полегшувальний засіб під час пологів, при болісних менструаціях, при здут­ті і в’ялій перистальтиці кишок. Як відхаркувальний засіб при «переповненні» бронхів харкотинням (ядусі) вживають порошок з коренів любистку, тричі на день, на кінчику столового ножа. Вживають відвар з насіння: беруть 1 чайну ложку насіння любистку на неповну склянку окропу, варять, настоюють і по 1 столовій ложці тричі на день вживають при недокрів’ї і проти глистів.

 

Розділ сайту: