Малина звичайна (дикоросла)

Малина звичайна (дикоросла) — Rubus idaeus L.

Малина звичайна (дикоросла) — Rubus idaeus L.

Багато­річний напівкущик з родини розових (Rosaceae).

Стебло усіяне дрібними колючками або білуватими щетинками, пряме. Листки зверху темно-зелені, знизу білуваті від волосків, які покривають їх. Квітки білі, зібрані в трохи пониклі суцвіття, % сидять на верхівках стебел в пазухах листків. Плоди — дріб­ні кістянки, що зрослися в майже овальний складної форми плід. Цвіте в червні — липні. Плоди збирають у липні — серп­ні. Росте в усіх лісових районах і в північній частині Лісо­степу (крім Донецького), в Криму—рідко. З лікувальною метою використовують плоди і листки малини. Сушені плоди є засобом потогінним, протигарячковим, апетитним, що поси­лює травлення, вітамінним, протииохмільним, болетамуваль­ним, протизапальним. В ягодах містяться цукристі речови­ни, органічні кислоти (цитринова, яблучна, саліцилова, му­рашина), пектинові, барвні речовини, летка олія, вітамін С, каротин, вітаміни групи В, солі калію і міді.

При гострому катарі верхніх дихальних шляхів, нежитю, грипі застосовують 2 столоЬі ложки сухих плодів малини, ва­рять в 1 склянці води, настоюють 15—20 хвилин і випивають протягом 1—2 годин 2—3 склянки гарячого напою.

Свіжі ягоди мають протицинготні властивості.

Листки є засобом кровоспинним і кровоочисним. Вжива­ють їх при хворобах органів дихання, кашлі, при надмірних менструаціях, при шлункових кровотечах, при проносах і ентероколітах, проти висипів на тілі, вугрів.

Готують у вигляді відвару. 4 чайні ложки подрібнених листків напарюють у 2 склянках окропу і вживають по пів­склянки 4 рази на день.

В косметиці відвар листків з поташем застосовують для забарвлення волосся на чорний колір.

В.В.Кархут, Ліки навколо нас, Видавництво "Здоров'я", Київ, 1973
Попередження: перш ніж скористатися рецептом, порадьтеся з лікарем

 
Розділ сайту: