Меконг - річка дев'яти драконів

Меконг"РІЧКА ДЕВ'ЯТИ ДРАКОНІВ"
     Річку Меконг справедливо називають "Азійським Нілом", підкреслюючи тим самим її  величезне культурне і господарське значення для народів Азії. Воно й не дивно, адже на берегах Меконгу розселилося багато різних народів, адже сама річка протікає територією шести держав Азії - Китаю, М'янми, Таїланду, Лаосу, Камбоджі та В'єтнаму. На її берегах проживає понад 170 мільйонів осіб, а площа басейну перевищує 0.8 млн.км². Мекконг - це одна із найбільш повноводних річок світу. Щосекунди вона викидає в Південно-Китайське море Тихого океану майже 16000 м³ води, і є однією із найбільш повноводних річок, що впадають до Тихого океану. 
Загальна довжина річки становить 4650 кілометрів, однак справді повноводним та розлогим він стає вже безпосередньо на півострові Індокитай. Саме на нього припадає 50% довжини русла Меконгу. Меконг умовно розділяють на дві частини - Верхній (від витоку в Тибетському нагір'ї до схилу плато Сіангкхуанг в Лосі) та Нижній (від плато Сіангкхуанг до гирла на березі Південно-Китайського моря у В'єтнамі). Верхній Меконг протікає глибокими ущелинами та каньйонами переважно на території Китаю. Його дно часто порожисте, що суттєво ускладнює судноплавство. Тим не менше пороги зустрічаються і на рівнинному (Нижньому) Меконзі, який протікає територією Камбоджійської низовини (Індокитай). Дельта Меконгу дуже заболочена і в багатьох місцях покрита мангровими чагарниками. До того ж це одна із найбільших за площею річкових дельт на планеті, яка складається із десятка широких рукавів. В'єтнамці називають Меконг "річкою дев'яти драконів", вважаючи що на кожному її рукаві дельти живе свій величний дракон. 
     Велике озеро Тонлесап слугує потужним регулятором рівня води у Меконзі, і разом із тим сприяє накопиченню дуже родючого мулу на берегах річки під час сезонного зниження рівня води. Це суттєво сприяє сільськогосподарському виробництву, зокрема вирощуванню рису. Чимало генетиків вважають територію Нижнього Меконгу "батьківщиною" рису, де вперше почали його культивувати понад 7000 років тому. На сьогодні господарське значення цієї річки дуже велике. Її води активно використовують для зрошування, судноплавства, рибальства, і нажаль для виробництва електроенергії. Наразі на річці збудовано 10 гідроелектростанцій, чотири із них на території Китаю. Це суттєво погіршило екологічний стан річки.