Місцеві вітри

МІСЦЕВІ ВІТРИ. Існує багато місцевих вітрів, які несуть ту чи іншу погоду і мають назви, пов'язані з географічними особливостями місцевості. В Андах, наприклад, існує сильний перевальний вітер — хунта, а в Аргентині дме холодний памперо. Памперо — сухий вітер, а суракон (в Болівії) приносить дощі. Широко відомий теплий вітер сірокко в Італії, але в Ізраїлі, Аравії й Месопотамії його знають як сухий вітер пустині. В Середній Азії дме пекучий з пилом вітер афганець, який в Афганістані називають кара-буран, що означає «чорна буря». Дме афганець день, два, а іноді й чотири доби підряд. На Іранському нагір'ї поганої слави зажив так званий «вітер ста двадцяти днів». Він починає дути наприкінці травня чи на початку червня й дме з північного заходу протягом 120 днів безперервно, стихаючи лише на ніч. Сильні сухі вітри з піском і пилом особливо часто проносяться над аравійськими й африканськими пустинями.

Серед них особливе місце посідає самум, місцевий вітер Аравії й Монголії. Слово «самум», або «сам», перекладається з арабського як «отруйний». Коли дме самум, температура повітря досягає 55—60° С. Хмара пилюки закриває горизонт. Від спеки і задухи люди втрачають свідомість, а іноді й помирають. Єдине, що відрізняє самум від багатьох інших ураганів пустині,— його дивовижна короткочасність. Він дме всього 15—20 хв. А ось знаменитий ураган хамсин, що лютує в Сахарі, означає в перекладі з арабського «п'ятдесят», нажмите чтобы прочитать больше. Кажуть, що цю свою назву вітер дістав за те, що не перестає дути 50 днів.

В Сахарі відомі повітряні бурі мехелі, іріфі, уахдж. На берегах Байкалу схожий з борою вітер звуть по-різному: сарма — поривчастий вітер, що вилітає з долини річки Сарми на простори Байкалу з швидкістю 40 м/с, харахаїха (від назви однойменної ущелини), культук (від назви затоки), всім відомий баргузин (від назви однойменної річки). Споріднений з борою вітер на півдні Франції, в гирлі Рони, має назву містраль. Виникає цей вітер внаслідок своєрідної будови долини річки, в яку з прилеглих гір стікає холодне повітря. Цей вітер, що дме з півночі, користується сумною славою через руйнування, які він наносить.

Розділ сайту: 
Класифікатор явищ: