Можливі ускладнення після грипу та як їх запобігти

Найнебезпечнішим у питанні можливих ускладнень вважається вірусний грип, що викликає руйнування миготливого епітелію, функцією якого є очищення дихальних шляхів, і відкриває доступ у легені різних інфекцій. Саме через це грип ускладнюється бронхітом, пневмонією, ринітом, синуситом або отитом. Також на тлі вірусного грипу можуть розвинутися запальні захворювання серцево-судинної системи - міокардит і перикардит. Найчастіше від таких ускладнень страждають люди літнього віку зі зниженими функціями імунної системи й схильністю до таких захворювань.

За даними санітарно-епідеміологічної служби, в грудні-січні зафіксовано 5 випадків смертей людей від „свинячого” або „каліфорнійського” грипу. На Рівненщині, в обласному центрі, штам H1N1 виявили у вагітної жінки та дитини віком до 1 року. Обоє вже пройшли курс лікування і медики відпустили їх додому. Одразу після Нового Року до міських лікарень звернулась рекордна кількість - понад 700 пацієнтів, але про епідемію поки що не йдеться. Лікарі припускають, що серед тих, хто і досі в лікарні, є й інші хворі саме на цей штам грипу. Однак, обстежують лише найскладніших. Симптоми у каліфорнійського грипу такі самі, як у звичайного – висока температура, яка тримається від трьох днів до тижня, слабкість, головний біль. Однак, медики кажуть, що хвилюватися не варто, головне вчасно звернутись до лікарів та розпочати лікування.

Щоб полегшити перебіг захворювання, слід дотримуватися головних правил терапії:

В першу чергу, слід постаратися дотримуватися постільного режиму. Якщо температура до 380С, то краще не збивати її, оскільки в цей час організм виробляє антитіла проти збудників вірусу, а це дуже важливо, щоб в подальшому подібний вірус не зміг призвести до ускладнень.

Щоб усунути симптоми інтоксикації, слід пити якомога більшу кількість теплої рідини. Це звучить банально, але саме рясне гаряче пиття при застуді і вірусі, здатне скоріше виводити токсини з організму й одужання відбувається швидше. Пити можна слабозаваренний чай з малиною, медом, трав’яні чаї, відвар шипшини та ін.

Слід якомога частіше полоскати горло різними відварами і готовими лікарськими засобами, а також робити різні інгаляції, які сприяють запобіганню розвитку ускладнень нижніх дихальних шляхів.

Зміцнення захисних сил організму бажано проводити натуральною вітамінотерапією, зокрема, вживати чорну смородину, малину, лимон, шипшину, журавлину тощо. Фармацевтична промисловість насичена противірусними препаратами для лікування ГРВІ і грипу, які на сьогоднішній день можуть бути „пустушками” або засобами, які володіють значними побічними ефектами, прийом їх не тільки не ефективний, але й небезпечний.

Вживання антибіотиків при вірусних інфекціях, звичайно ж, не доцільне. Проте, якщо протягом тижня людина не відчуває полегшення, а температура після падіння знову піднялася до високих показників, слід викликати лікаря, оскільки це може вказувати на розвиток ускладнень і приєднання бактеріальної інфекції – ангіна, запалення легень, гайморит тощо.

Негайно слід викликати лікаря, якщо:

  • температура тіла вище 39С, лихоманка триває більше 3 днів;
  • немає покращення після 7-10 днів хвороби, особливо якщо було
  • невелике полегшення, спад температури, а потім нова хвиля лихоманки, кашлю та ін.;
  • з’явилася задишка і сильні болі в грудях при диханні, втрата свідомості; постійна блювота і діарея;
  • інтенсивні сильні головні болі;
  • хворим віком більше 60 років, а також людям з хронічними захворюваннями нирок, печінки, серця, цукрового діабету, захворюваннями крові, імунодефіцитними станами.

Ігор Кільченко,
майстер виробничого навчання
НМЦ ЦЗ та БЖД Рівненської області

Ключові слова: 
Розділ сайту: