Михайлівський Золотоверхий собор у Києві є одним із символів столиці України, історія якого переповідає не лише буремні події Києва, але й усієї України. Він став своєрідною книгою історії столиці, і німим свідком усього, що пережив Київ за свої майже 1600 років історії.
Це один із найдавніших храмів у Європі. Його спорудження припало на період правління онука Ярослава Мудрого Святополка ІІ Ізяславича. Тривало спорудження лише 5 років (1108-1113 роки). Темпи як для того часу були вражаючі. Це свідчило про те, що будівництво храму мало належне фінансування. Під час нашестя монголів у 1240-1241 роках Михайлівський Золотоверхий собор був частково розграбований, але зберігся. В кінці ХV століття був повністю відбудований, і розбудований. Вже в середині ХVI століття він став одним із найвеличніших храмів України. З 1620 року - центр Київської метрополії, і один із центрів європейського православ'я.
У 1934 році більшовики вирішили знищити храм після того, як перенесли столицю більшовицької України з Харкова до Києва. Після тривалих дискусій у наукових колах храм таки було підірвано в 1937 році. Підтримку знесенню храму висловив навіть Олександр Довженко, який став антигероєм у даному питанні. Це була одна із найбільших втрат в історії української культури та архітектури, адже на момент знесення храму було понад 800 років. На місці знесеного храму планувалося побудувати величезний комплекс урядових будівель, однак Друга світова війна завадила більшовикам остаточно знищити споруду.
Майже 60 років на місці храму існував лише фундамент. Більшовики дозволили науковцям зняти із стін храму стародавні фрески і мозаїки. Збереглося і чимало світлин храму із різних ракурсів, що дозволило в 1997 році відбудувати храм за точною копією. Незважаючи на те, що Михайлівський Золотоверхий собор є відновленим, він є не лише точною копією, він і є тим самим храмом, адже частину фресок було відновлено на стінах храму. Ініціатором відновлення собору був Олесь Гончар, український письменник та громадський діяч. Назавжди в історію Михайлівського Золотоверхого собору ввійде ім'я Миколи Макаренка - українського митця та археолога, який був єдиним із членів спеціальної урядової комісії, що виступив категорично проти знесення храму, за що й був репресований більшовиками і розстріляний через три місяці після знесення храму. Незважаючи ні на що, Михайлівський Золотоверхий собор було відбудовано, і він знову став одним із символів Києва.
Розділ сайту: