Михайлівський Золотоверхий собор

Михайлівський Золотоверхий собор у Києві

Михайліський Золотоверхий собор     Михайлівський Золотоверхий собор у Києві є одним із символів столиці України, історія якого переповідає не лише буремні події Києва, але й усієї України. Він став своєрідною книгою історії столиці, і німим свідком усього, що пережив Київ за свої майже 1600 років історії.
     Це один із найдавніших храмів у Європі. Його спорудження припало на період правління онука Ярослава Мудрого Святополка ІІ Ізяславича. Тривало спорудження лише 5 років (1108-1113 роки). Темпи як для того часу були вражаючі. Це свідчило про те, що будівництво храму мало належне фінансування. Під час нашестя монголів у 1240-1241 роках Михайлівський Золотоверхий собор був частково розграбований, але зберігся. В кінці ХV століття був повністю відбудований, і розбудований. Вже в середині ХVI століття він став одним із найвеличніших храмів України. З 1620 року - центр Київської метрополії, і один із центрів європейського православ'я. 
     У 1934 році більшовики вирішили знищити храм після того, як перенесли столицю більшовицької України з Харкова до Києва. Після тривалих дискусій у наукових колах храм таки було підірвано в 1937 році. Підтримку знесенню храму висловив навіть Олександр Довженко, який став антигероєм у даному питанні. Це була одна із найбільших втрат в історії української культури та архітектури, адже на момент знесення храму було понад 800 років. На місці знесеного храму планувалося побудувати величезний комплекс урядових будівель, однак Друга світова війна завадила більшовикам . . . . .